středa 6. července 2022 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Extrémní vedro i požáry, poté silné bouřky. Teploty v neděli v Liberecké kraji vystoupí na 36 stupňů

Meteorologové zpřesnili víkendovou předpověď, v neděli mohou teploty v Libereckém kraji vystoupat na 36 stupňů Celsia. Se suchem i vedrem je spojeno zvýšené nebezpečí vzniku požárů, před kterým varují hasiči.

„Před zvlněnou studenou frontou nad západní Evropou k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduch od jihozápadu,“ řekla Jana Ehertová z ČHMÚ. Během neděle tak teploty v Libereckém kraji vystoupají na 32 až 35 stupňů, na Českolipsku ještě o stupeň více.

Vedra pak v neděli večer ukončí příchod studené fronty a také silné bouřky, které se mohou vyskytovat po celém kraji. V dalších dnech pak už budou teploty kolem pětadvaceti, v pondělí hrozí další bouřky.

Velmi vysoké teploty znamenají značnou zátěž pro organismus. Meteorologové doporučují lidem zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Na železnici hrozí nebezpečí vybočení a lomů kolejnic po roztažení horkem.

Vzhledem k suchému a velmi teplému počasí platí o víkendu také výstraha na vznik a šíření požárů. V neděli bude kvůli extrémnímu vedru riziko vyšší zejména v severozápadní polovině Čech, kde bude platit výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.

Kvůli nebezpečí požárů by lidé neměli v lesích ani jinde v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu, kouřit či odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Zemědělci by měli zkontrolovat stav techniky a při pohybu zemědělských strojů v oblastech se suchou vegetací a u polí s obilím či ležící slámou dbát zvýšené pozornosti. „Při probíhajících žních se zemědělcům doporučuje dohodnout se s profesionálními nebo dobrovolnými hasiči o aktivních hlídkách u pole se základní hasičskou technikou," dodali meteorologové.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS LK

Štítky počasí, vedro, teploty, předpověď, bouřky, požáry

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.