neděle 3. července 2022 Radomír

Kráčející trabant Davida Černého opustil předčasně Liberec. Autor ho nechal převézt do Drážďan

Kráčející trabant výtvarníka Davida Černého kvůli českému předsednictví EU předčasně opustil Liberec. Autor ho nechal převézt do galerie v Drážďanech.

Quo vadis, plastika trabantu na čtyřech lidských nohou, byla na nároží liberecké radnice od loňského října. Původně tam měl třítunový bronzový odlitek zůstat celý rok, v minulých dnech ale byl převezený do Německa. „Důvodem je předsednictví EU a vystavení sochy při příležitosti jeho konání," řekla mluvčí radnice Jana Kodymová.

Černého dílo je připomínkou podzimu roku 1989, kdy přes tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Praze utíkaly tisíce východoněmeckých obyvatel na Západ. V ulicích Prahy tehdy zůstaly stovky trabantů. Nohy plastiky symbolizují právě útěk východních Němců.

Umělecká díla různých autorů se na nároží u radnice v horním centru stotisícového města střídají od roku 2005, obvykle tam jsou vystavená rok. Letos přes léto zůstane toto místo nezvykle prázdné. „Nový exponát vybíráme, v současné době nějaké favority máme, nicméně finální výběr bude až v září," dodala mluvčí radnice.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky ČR, výtvarné, správa, Liberec, Černý

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Luboš Pacik

Hezké připomenutí

pátek, 24. června 2022, 06:46

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.