čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Snadno přes hranice i zpět. Liberecký kraj jedná s Polskem o modernizaci silničního spojení

Modernizace silničního spojení mezi Českem a Polskem, o kterém jedná Liberecký kraj se zástupci ze sousední země, by usnadnilo cestování a zlepšilo plynulost dopravy. Česko-polský projekt nese název Bezpečně a plynule přes hranice.

„O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací,“ informoval v tiskové zprávě Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje.

Uvažuje se o dvou pomyslných tepnách, které by propojení zemí usnadnily. První vede z Rynoltic do Hrádku nad Nisou, přes česko-polský hraniční přechod do Porajówa. Druhá cesta z Bogatynie by vedla přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice směrem na Frýdlant. Úpravu budou potřebovat silnice i mosty.

„Liberecký kraj přeshraniční dopravu dlouhodobě a systematicky podporuje. Jednou z významných akcí v této oblasti byla nedávná rekonstrukce silnic v rámci projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha. Společně jsme opravili na obou stranách hranice 65 kilometrů silnic, přičemž jen v rámci kraje celkové náklady na rekonstrukce dosáhly částky 207,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Podle hejtmana se jednalo o největší projekt v programu česko-polské příhraniční spolupráce. „Pevně věřím, že i aktuálně projednávané plány v budoucnu pomohou ještě víc propojit lidi z obou zemí. Podpora přeshraniční silniční dopravy posílí zejména hospodářský rozvoj,“ dodal.

Modernizaci cest by chtěli v novém programovacím období financovat s pomocí dotací z evropského přeshraničního programu Interreg Česko – Polsko. Dopravní propojení obou zemí se za poslední roky výrazně zlepšilo. Přispěla k tomu také nová silnice I/35 od Bílého Kostela kolem Hrádku nad Nisou směrem do Polska, která byla dokončena před osmi lety. Od prosince 2015 také začaly po 70 letech znovu jezdit přímé vlaky z Liberce přes Harrachov do Sklářské Poreby.

„Bude potřeba rozdělit celkový koncept projektu do více žádostí. Jednak kvůli připravenosti jednotlivých úseků, a také kvůli zajištění potřebných peněz. Pro celé území česko-polského programu je k dispozici částka zhruba 15,3 milionu eur, což je méně než třetina prostředků v minulém období. Nadále budeme komunikovat se všemi partnery. Výzva se zaměřením na silnice by mohla být vyhlášena již koncem roku,“ řekl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto hradek.cz

Štítky Liberecký kraj, Polsko, silnice, stavby, doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.