čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Liberecké Centrum Amelie bude sbírat vánoční ozdoby na pomoc nemocným

Liberecké Centrum Amelie bude znovu sbírat vánoční ozdoby, výtěžek z jejich prodeje pak pomůže nemocným s rakovinou a jejich rodinám. Benefiční sbírka začne v pondělí 3. října, koná se počtvrté. Na pomoc nemocným se v minulých ročnících podařilo vybrat přes 100 000 korun, s každým rokem podpora roste. Zapojit se podle ní může každý, kdo daruje vánoční ozdoby či dekorace, nebo si je následně koupí.

Sbírkou a následným prodejem vánočních předmětů se snažíme, stejně jako v minulých letech, zajistit bezplatné služby pro nemocné a jejich rodiny. Udržení bezplatných služeb je pro nás prioritou, aby k nim měli přístup i ti, kteří si je sami nemohou dovolit. Nejistota do budoucna je pro nás ovšem hodně náročná. Již nyní se potýkáme se snížením příjmů z veřejných zdrojů i od komerčních dárců a je předpoklad, že se situace bude nadále zhoršovat," uvedla koordinátorka centra Petra Kuntošová.

Předměty do sbírky mohou lidé až do 30. listopadu přinést přímo do Centra Amelie v Krajské nemocnici Liberec, do Krajské vědecké knihovny v Liberci nebo také do Drogerie Jasmín v Mnichově Hradišti. Prodávat je pak budou dobrovolníci u stánku v libereckém OC Forum od 9. do 15. prosince. „Získané peníze nám pomohou s udržením služeb jako je sociální poradenství či psychologická podpora. Ty jsou pro nemocné s rakovinou a jejich blízké důležitou součástí péče, kterou bohužel není reálné vždy získat v samotných zdravotnických zařízeních," řekla Kuntošová.

Psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým se Centrum Amelie věnuje od roku 2006. Výtěžek sbírky ale podle Kuntošové pomáhá financovat také nejrůznější aktivizační činnosti pro nemocné jako například plavání či zdravotní cvičení. Letos v létě zahájilo centrum také nový dobrovolnický program ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec, který má pomoci zpříjemnit pacientům pobyt v nemocnici. „Cílem sbírky je proto také informovat veřejnost o fungování Amelie v Liberci,“ dodala koordinátorka projektu.

Jak velkou pomocí je práce centra pro nemocné, potvrdila paní Helena. Spolu s nemocnou dcerou nejprve v roce 2017 využily sociální poradenství. „Navštěvujeme i další aktivity - trénink paměti, vycházky či plavání. Důvodem našich stálých návštěv je setkávání se s lidmi s podobným onemocněním, kteří mají chuť dělat něco pro sebe a díky Amelii se tak zapojovat do běžného života. Díky těmto aktivitám se udržujeme v dobrém zdravotním a duševním stavu. Zároveň nás to obohacuje a pomáhá zvládat různá úskalí s touto nemocí spojená," dodala Helena.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, sociální, zdraví, rakovina, Vánoce, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.