Na řadě míst po celé České republice začala oficiální topná sezona. Řada lidí však začala topit bez toho, aniž by si nechala zkontrolovat stav komínu. Ročně zanesené nebo poškozené komíny způsobí desítky požárů. V tom nejhorším případě může připravit obyvatele domu o střechu nad hlavou.
„Každý majitel objektu je povinen udržovat komínová tělesa v dobrém technickém stavu, zajišťovat pravidelné čištění a kontrolu komínů a kouřovodů spotřebičů paliv,“ uvádí na webu hasičů mluvčí Martina Götzová.
Čištění komínu si může každý majitel nemovitosti s topidlem na tuhá paliva provádět sám. A to třikrát ročně. Ovšem kontrolu komínu vždy provádí jen odborník. Tedy kominík, který by měl přijít minimálně jednou ročně. U plynových kotlů mají majitelé povinnost nechat si jednou ročně zkontrolovat celý systém.
Co si může majitel komínu zkontrolovat sám:
Hasiči připomínají, že následky špatně pracujícího komínu mohou být fatální. „Může dojít k požáru způsobenému zahořením sazí ve znečištěných spalinových cestách – zejména u spotřebičů na pevná paliva, nebo také k otravě oxidem uhelnatým – u spotřebičů na plynná paliva,“ varují hasiči. V případě chybějící kontroly nebo revize komína navíc pojišťovny neuhradí vzniklou škodu a provozovateli hrozí pokuta.
V případě, že v komínu začne hořet, je třeba zachovat chladnou hlavu. V první řadě je třeba odstranit veškerý hořlavý materiál, který se v blízkosti komína nachází. Současně s tím je třeba volat linku 150 nebo 120.
„Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína,“ uvádí na webu hasičů mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.