Počasí dnes23 °C, zítra21 °C
Pátek 9. června 2023  |  Svátek má Stanislava

V Letařovicích skončila první etapa záchrany barokní kostnice, jediné v kraji

V Letařovicích skončila první etapa záchrany barokní kostnice, která měla narušenou statiku. Je jediná svého druhu na severu Čech. Práce budou pokračovat na jaře, řekl předseda místního spolku Dubáci Jan Havelka. Spolek je iniciátorem záchrany márnice, v níž se nachází oltář z lidských kostí vytvořený ve druhé polovině 18. století.

„Je to kostnice toho původního významu, to jest uložení starých kostí, když se vykopal nějaký starý hrob, což se provádělo v rámci údržby hřbitova," řekl Havelka.

Márnice s kostnicí je v areálu letařovického kostela, navázaná je na hřbitovní zeď. Statiku měla budova narušenou právě kvůli "ujíždění" zdi, jež je ve svahu, a také kvůli působení vody. „Je to nejnižší místo hřbitova a při deštích tam voda přirozeně stékala," uvedl předseda spolku.

Trhlina procházející celou márnicí se objevila už před několika lety, záchranné práce začaly letos. Podle Havelky se ale museli vzdát původního plánu sevřít budovu ocelovými táhly přes podlahu. „Při prvním výkopu se zjistilo, že i pod podlahou se nachází ostatky, že to není jen ten kostěný oltář, pro který všichni Letařovice znají," řekl. Po dohodě s archeology a památkáři proto spolek projekt upravil a místo táhel řemeslníci postavili masivní opěrnou zeď tak, aby hřbitovní zeď neujížděla dál ze svahu.

Do márnice už by podle Havelky díky vybudování odvodňovacího potrubí neměla téct ani voda při deštích. Po renovaci je také cihlová podlaha v márnici a nové jsou vápenné omítky uvnitř i zvenku budovy. Na jaře příštího roku se budou dělat ještě vápenné nátěry a repase oltářní menzy, což je stůl s kostmi. Původní dřevěný stůl je uhnilý. S přeložením kostí v menze pomohou spolku antropologové. „Po dohodě s obcí se bude opravovat i měděná střecha," dodal Havelka.

Na záchraně kostnice se podílí obec, církev i dobrovolní dárci. Ve sbírce se podařilo zatím vybrat bezmála 300 tisíc korun, tedy skoro polovina částky potřebné na záchranu márnice s kostnicí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Spolek Dubáci

Štítky ČR, památky, církve, stavby, Letařovice, kostnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.