Vánoční svátky a Silvestr je z pohledu hasičů rizikovým obdobím. Ohňostroje, adventní věnce, ale i pečení, vaření, úklid, únava a všudypřítomný stres můžou způsobit katastrofu. Hasičský sbor proto apeluje na veřejnost a přináší několik rad, aby nebylo třeba jejich zásahu a pomoci.
„Adventní věnec bychom neměli nechat nikdy hořet bez dozoru, umisťujeme pod něj nehořlavou podložku. Věnce plněné pilinami a bez nehořlavých podložek jsou určeny pouze k dekoraci a svíčky na nich bychom nikdy neměli zapalovat,“ uvedla na webu hasičů mluvčí Martina Götzová.
Stejná pravidla platí i pro svíčky a prskavky. Při odchodu z místnosti je vždy třeba je uhasit. Ve vzdálenosti do deseti centimetrů od plamene svíčky může teplota dosahovat až 200 stupňů Celsia. To stačí k zapálení papíru, plastu nebo textilie. Hořící svíčka má stát vždy na stabilní a nehořlavé podložte. Vždy v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů.
Prskavky je třeba zapalovat nad nehořlavým povrchem a držet je co nejdál od těla. „Dbáme na to, aby v jejich okolí nebyl žádný hořlavý materiál – například stuhy nebo řetězy na stromečku,“ dodává mluvčí. Před vyhozením do odpadu prskavku vždy schladíme pod tekoucí vodou.
Požár můžou způsobit i elektrická světélka a dekorace. Tuto elektroniku bychom měli nakupovat pouze v kamenných obchodech, kde je možné ověřit certifikaci pro český trh. „Vždy dodržujte návod k jejich použití,“ uvedla mluvčí. Důležité je zaměřit se na to, do jakého prostředí je dekorace určena, jak dlouho může svítit nebo jaký má příkon. Po rozbalení bychom měli vždy zkontrolovat stav přívodního kabelu, aby nedošlo ke zkratu.
Lidé by neměli nechávat bez dozoru ani plamen plynového sporáku. U pečení a vaření je třeba dávat pozor na samotné vznícení potravin, oleje nebo například obalů od pokrmů. Pokud se vznítí olej na pánvi, nikdy požár nehasíme vodou. Celou situaci tím akorát zhoršíme. „Vypněte přívod energie, zakryjte pánev poklicí, plechem nebo mokrou utěrkou, a oheň bez přístupu vzduchu nechte uhasnout,“ uvádí mluvčí.
Co dělat v případě požáru?
„Zábavní pyrotechniku kupujeme pouze takovou, která je na český trh uváděna legálně, má návod výrobce na použití v českém jazyce a certifikační značku,“ uvedla mluvčí. Nikdy bychom neměli kupovat pyrotechniku v otevřeném nebo poškozeném obalu.
Doma je třeba pyrotechniku uložit na bezpečné a suché místo, mimo dosah dětí. Nevhodné je ukládání v blízkosti krbů, otevřených ohňů nebo svíček.
Zásady zacházení s pyrotechnikou
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.