Hned dvě horká témata čekají k projednání zastupitele v Turnově. Jedním z nich je diskuze o budoucnosti heren ve městě a druhým omezení otvírací doby restaurací v památkové zóně města. Tématem se již zabývali radní, kteří ale shodu nenašli, a tak nyní záleží na zastupitelstvu, zda se něco ve městě změní.
Zastupitelstvo se bude zabývat možností, zda v centru města omezit otvírací dobu podniků od 24 do 6 hodin. V případně heren se má zase vyjádřit k žádosti jejich provozovatelů, kteří žádají o změnu na status kasin, což jim umožní provozovat i živou hru. Témata se přitom dostávají na jednání v posledních letech opakovaně.
„Město samo o sobě v případě heren nic měnit nechce. Ale dostali jsme žádosti od jejich provozovatelů, a tak se jimi musíme zabývat. V případě omezení otvírací doby v centru města jdou proti sobě dva zájmy. Na straně jedné je svobodné podnikání a neomezování provozu restaurací, na straně druhé jsou lidé žijící v centru. Chceme, aby bylo centrum obydlené, ale ne každý z provozovatelů se chce na nějakých pravidlech domluvit. Řešíme to už pět let a chci to už nějak vyřešit,“ shrnuje starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
Diskuze se v obou případech posunula. V případě heren se objevují návrhy na jejich úplné zakázání a na straně druhé naopak na uvolnění možnosti jejich proměny v kasina.
„Hazard je v České republice legálním podnikáním i vítaným příjmem rozpočtů obcí. Za poslední řadu let přispíval výnos z hazardu turnovské pokladně více než 10 miliony ročně. Za dvacet posledních let se tedy bavíme o přínosu vyšším než 200 milionů korun. Za to už se dá něco postavit. A byl v Turnově za těch dvacet let s hazardem nějaký problém? Asi se s místními shodneme, že nikoli,“ reaguje Petr Roubíček, provozovatel herny Villa Magic Turnov. Poukazuje zároveň na skutečnost, že Turnov je jediným městem v zemi, které má povolený pouze režim „herna“, ve všech dalších městech je režim „kasino“ anebo je hazard zakázán úplně. „Avšak vážně někdo očekává, že když se něco zakáže, tak to zmizí? Nezmizí, hráči se jen přesunou buď do černých heren, okolních obcí anebo čím dál víc do online prostoru. Provozování hazardu je v ČR legální, od roku 2018 se dramaticky zpřísnila zákonná úprava. Stát má dokonalou kontrolu nad každou vsazenou korunou a nad každým hráčem, což o černých hernách samozřejmě neplatí,“ argumentuje Roubíček.
Podotýká, že z původních sedmi provozoven už zůstaly pouze dvě, protože je z ekonomických důvodů jejich provozovatelé zavřeli. Navíc podotýká, že se majitel Villy Magic písemně zavázal, že pokud bude povolen status kasina, zvelebí čelní stěnu objektu a zajistí parkovou úpravu na důležité křižovatce na příjezdu do Turnova tak, aby šlo o důstojný první objekt, který návštěvník našeho města spatří. „Doufám, že nepřeváží laciný aktivismus a že se zastupitelé inspirují příkladem blízkého Liberce, kde se vedení města pečlivě snaží mít hazard pod kontrolou ale nepřipustit další výpadky příjmů městské kasy,“ dodává Roubíček.
Na opačném konci pomyslného tábora tématu heren stojí například zastupitelé za Piráty. Ti jsou pro úplný zákaz heren v Turnově. „Navrhnu úplný zákaz heren na území města, jako protinávrh. Současně ale také budu žádat, aby bylo hlasování o tom, zda nechat status heren či kasina, jmenovité. Obě vyhlášky, které by z rozhodnutí mohly vzniknout, jsou úplně protichůdné. Sice budeme moci jít v Turnově večer do kasina, ale nebudeme si moci dát nikde pivo,“ konstatuje pirátský zastupitel Zbyněk Miklík.
Naráží tak i na chystané projednávání omezení otvírací doby v podnicích v památkové zóně města. „Jde o tři, čtyři podniky, na které si lidé stěžují. Omezení je akorát může zlikvidovat, myslím, že stačí vyhláška o nočním klidu,“ míní Miklík.
Více téma rozvíjí jeho kolega od Pirátů Ivan Dřevikovský: „Už řadu let Turnov stárne. Průměrný věk zdejších lidí je padesát let. Je potřeba s tím něco dělat a Turnov se snaží dávat dotace na rozvoj cestovního ruchu nebo kultury, ale zároveň chystá omezení, které vyžene lidi z centra. Už dnes jsou po 17. hodině prázdné ulice, a tak je toto omezení pro nás i z toho důvodu nepřijatelné.“ Zastupitel poukazuje i na další souvislost, a to, že zrovna gastro provozy a tedy i restaurace a bary, patří v poslední době k nejvíc postiženým. Nejprve covidem a nyní zdražením energií. „Nezpochybňuji stížnosti lidí, ale myslím, že to není tolik vyhrocené. Podobný krok by byl pro provozovatele velký zásah,“ míní Dřevikovský. I on chce na zastupitelstvu žádat, aby se v tomto případě hlasovalo jmenovitě.
Stanovisko zastupitelů, kteří budou témata řešit ve čtvrtek 26. ledna, k oběma problematikám zatím ještě neznamená nové vyhlášky. Teprve následně by se případně měnily.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.