Nezvyklá aktivita čas od času zaměstnává pracovníky EG.D. Ze sloupů elektrického vedení musí přesouvat čapí hnízda proto, aby ochránili čápy a jejich mláďata před možným zraněním elektrickým proudem. Aktuálně mají pracovníci EG.D na svém kontě už devět přesunutých hnízd.
„Společnost EG.D již řadu let spolupracuje s obcemi a ornitology na ochraně ptactva před úrazy elektrickým proudem. Mimo instalace standardních ochranných prvků ve své síti také vytipovává a přemisťuje čapí hnízda ze sloupů nízkého napětí. Během uplynulých let se podařilo vyřešit situaci ohledně devíti hnízd, která se nacházela na Táborsku, Žďársku, Pelhřimovsku a Brněnsku,“ popisuje mluvčí EG.D Lubomír Budný.
Poslední dva přesuny proběhly v minulém roce na jižní Moravě v Sudoměřicích na Hodonínsku a v Přítlukách na Břeclavsku, kde čápi úspěšně zahnízdili a v sezoně vyvedli pět mláďat. „Zároveň se jednalo o první realizace, kde bylo čapí hnízdo přemístěno ze sloupu elektrického vedení na náhradní hnízdní podložku,“ dodává mluvčí.
Letos chtějí pracovníci společnosti EG.D ve spolupráci s ornitology přesunout čapí hnízda a vybudovat hnízdní podložky například v Olešnici na Blanensku či v Řečici u Žďáru nad Sázavou. Během roku 2023 jsou v plánu i transfery čapích obydlí na Jihlavsku a Třebíčsku.
„Celkem by tak do konce roku mohlo být přesunuto dalších šest hnízd. Přemístění hnízd přináší výhody jak čápům, které tím EG.D chrání před možným zraněním elektrickým proudem, tak i energetikům, kteří díky tomu mohou snáze provádět pravidelnou údržbu elektrického vedení,“ uzavírá Budný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.