Mimořádný zážitek pro milovníky závodních automobilů připravili na příští týden na Technické univerzitě v Liberci (TUL). Na univerzitní náměstí přijedou závodní speciály Rallye Dakar a chybět nebudou ani jejich jezdci. Těšit se můžete nejenom na vozy samotné, ale i na zajímavá povídání a setkání.
LIAZ 627, motocykl KTM 450 nebo bugina Can-Am budou k vidění a prohlédnutí v úterý 18. dubna na Univerzitním náměstí v Liberci. Fakulta strojní tu pořádá Den motorismu a jeho součástí bude i beseda s jezdci z proslulého závodu Rally Dakar Jiřím Moskalem, Davidem Pabiškou, Tomášem Engem a Milanem Engelem.
„Den motorismu jsme pojali také jako ukázku toho, čím se na fakultě zabýváme a co umí naši studenti. Otevřeme široké veřejnosti své laboratoře, abychom v nich prezentovali výzkumné projekty spojené především s tematikou motorismu. Naši studenti dále představí projekt studentské formule, kterou každý rok sami navrhují, konstruují a pak s ní reprezentují barvy TUL na mezinárodních závodech Formula Student,“ řekl děkan Fakulty strojní TUL Jaromír Moravec.
Přidá se i partner Dne motorismu Škoda AUTO. Kromě závodního speciálu představí svůj UNI.Lab, který funguje na Fakultě strojní, a činnost týmu Škoda Motorsport. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet i závodní simulátor SIM Racing vyvinutý týmem Tomáše Engeho.
Ve 13 hodin budou již automobily na náměstíčku připravené na to, aby si je lidé mohli vyfotit, prohlédnout i si v nich posedět. Mnohé se jistě dozvědí i od pilotů a jezdců, kteří budou na místě u svých vozů připraveni na zvídavé dotazy odpovídat.
V 16.00 hodin pak začne v univerzitní aule, v budově G, debata s českými jezdci, kteří vystavené stroje v podmínkách světoznámého závodu Rally Dakar řídí, konkrétně Jiřím Moskalem, Davidem Pabiškou, Tomášem Engem a Milanem Engelem.
Dnem motorismu si Fakulta strojní a celá univerzita připomínají 70 let od svého založení, ale je tu i další důvod, proč pořádat podobně velkolepou akci spojenou s Dakarem právě na Technické univerzitě v Liberci.
Byl to Zdeněk Kovář, který jako konstruktér liberecké automobilky LIAZ stál v 80. letech u zrodu myšlenky účasti československé výpravy na rallye Paříž–Dakar a který se také tohoto legendárního závodu v kabině LIAZky se startovním číslem 626 účastnil.
„Když se za pár let stal profesor Kovář prvním polistopadovým rektorem tehdejší Vysoké školy strojní a textilní v Liberci, připravovali se v univerzitních dílnách a laboratořích soutěžní LIAZky pro Dakar a další dálkové rally. Technická univerzita v Liberci je tedy zejména prostřednictvím katedry vozidel a motorů s motosportem a s rallye Dakar významně propojená, což rádi připomínáme. Pro návštěvníky jsme si připravili ukázky vývoje v této oblasti a také v oblasti elektromobility,“ doplnil hlavní organizátor Dne motorismu a proděkan Fakulty strojní TUL Jan Valtera.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.