V rámci stavby parkovacího domu před krajským úřadem proběhl i archeologický průzkum. Ten přinesl objevy starého náhonu, který místem vedl a vytvářel zde takzvané liberecké Benátky, ale také keramiku od 16. do 18. století a třeba zachovalý kuthan, tedy pánev na třech nožkách.
Průzkum probíhal už od loňského podzimu. V listopadu našli archeologové torzo kamenné opěrné zídky v místech pod svahem ulice Náchodské, kde je na mapě stabilního katastru z roku 1843 značena hranice starého náhonu. „Jedná se zřejmě o jednu z posledních připomínek staré památky, která zmizela při starších stavebních akcích bez archeologické dokumentace pod bývalými budovami někdejšího Státního výzkumného ústavu textilního a také při stavbě obchodních domů (Ještěd, Fórum),“ uvedl vedoucí Archeologického oddělení Severočeského muzea v Liberci Petra Brestovanský.
Tento zaniklý starý náhon byl podle něj původně prokopán z pravého břehu Lužické Nisy zhruba z míst dnes již neexistujícího prodloužení ulice U Jezu u parčíku Milady Horákové, kde stával jez. Pak pokračoval pod svahem rovnoběžně s dnešní ulicí Náchodskou a dále severním směrem, přes prostor obchodního domu Fórum k bývalým budovám mlýna v místech dnešního domu 26/7 mezi ulicemi Barvířská a Široká.
„Při pokračujícím archeologickém výzkumu se podařilo zdokumentovat při severozápadním okraji stavební jámy další relikty žulových kamenů, a to na třech místech v řadě za sebou. Všechny odhalené kameny podle staré mapy stabilního katastru sledovaly hranici pozemku číslo 372,“ dodal archeolog.
Kromě náhonu našli archeologové ještě další věci - sídlištní stolní keramiku z postmedieválního období (16. až 18. století) včetně krásně zachovalého téměř kompletního kuthanu, tedy pánev na třech nožkách. „Z místa nově budované opěrky ve svahu zase pochází další soubor postmedievální keramiky a kovů včetně zoomorfních plastik,“ řekl Brestovanský.
Veškeré nálezy archeologové zdokumentovali. „Keramické soubory převezli na laboratorní zpracování do Bylan u Kutné Hory. Fotografická dokumentace a nálezy budou následně uloženy v archivu a depozitáři Severočeského muzea v Liberci,“ dodala Květa Vinklátová (Starostové pro LK), náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.