Počasí dnes-0,5 °C, zítra-1,8 °C
Čtvrtek 16. ledna 2025  |  Svátek má Ctirad
Bez reklam

V liberecké zoo je návštěvníkům po téměř osmi měsících přístupný pavilon opic

Liberecká zoo ode dneška návštěvníkům po téměř osmi měsících zpřístupnila pavilon opic. Uzavřený byl kvůli částečné rekonstrukci zhruba za dva miliony korun. Proměnou prošly vnitřní ubikace menších opic i návštěvnická část. Informovala o tom mluvčí zoo Barbara Tesařová. Modernizace pavilonu trvala dvakrát déle, než zoo předpokládala.

„Oproti původnímu plánu se nám uzávěra pavilonu protáhla na několik měsíců díky prodlouženým lhůtám dodání speciálních materiálů, jako například bezpečnostních skel," uvedl ředitel zoo David Nejedlo.

Rekonstrukce pavilonu začala loni v září. „Během uzávěry prošel výraznou proměnou. Menší druhy opic, které pavilon obývají, se dočkaly větších vnitřních prostor a návštěvníci se mohou těšit na nové vzdělávací prvky a dekorace přibližující atmosféru tropického deštného lesa," dodala Tesařová. Po kompletní opravě je také původní kachlová podlaha. „A vyměněny byly i veškeré skleněné plochy, které nyní návštěvníkům nabízí příjemnější výhled na chované primáty," doplnila mluvčí zoo.

Nově mohou návštěvníci v pavilonu spatřit početnější skupinu šimpanzů, ke třem dosavadním jedincům přibyla osmadvacetiletá samice získaná z ostravské zoo.

Důvodem příchodu nové samice je oživení stávající skupiny způsobem, kterým se snažíme přiblížit situaci ve volné přírodě, kde také dochází k přesunům samic mezi nepříbuznými tlupami," uvedla zooložka a kurátorka chovu primátů Petra Bolechová. Proces začleňování nových šimpanzů do skupin je ale podle ní náročný, návštěvníci v expozici proto zatím celou skupinu pohromadě neuvidí.

Naopak oproti době před rekonstrukcí už v pavilonu opic nejsou makakové lví.

Abychom mohli zvětšit výběhy a tím i zlepšit životní podmínky našich primátů, jsme se po dohodě s mezinárodním koordinátorem rozhodli ukončit chov makaků lvích. Přestože se jedná o ohrožený druh, četnost jeho populace chovaná v lidské péči je dlouhodobě stabilní. Oproti tomu počty mangabejů žlutobřichých, kočkodanů Dianiných i gibonů bělolících jsou méně početné, a proto je v zájmu záchrany druhu naopak jejich chovy rozšiřovat," dodala Bolechová. Všechny tyto druhy měla liberecká zoo v tomto pavilonu už před rekonstrukcí a po skončení prací se tam navrátily.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Liberec

Štítky Liberec, zoo, pavilon opic, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V liberecké zoo je návštěvníkům po téměř osmi měsících přístupný pavilon opic  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.