Počasí dnes23 °C, zítra24 °C
Středa 17. července 2024  |  Svátek má Martina
Bez reklam

Počasí přeje klíšťatům, meteorologové vyhlásili nejvyšší riziko napadení

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před zvýšenou aktivitou klíšťat v přírodě. Platí v celé republice a lidé by se měli vyhnout lesům, křovinám i dalším porostům.

Nejvyšší, mimořádné riziko napadení klíštětem, platí do středy 31. května, je ale možné, že bude prodlouženo. Na doporučení ústavu byli lidé po tuto dobu neměli vstupovat do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se po zpevněných cestách a večer a ráno si prohlédnout tělo.

K tomu platí i rada použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nechodit do křovin a vyhnout se vodním toků a mlází, tedy místům, kde se klíšťata nejvíce vyskytují.

Jak meteorologové vysvětlili na svém webu, aktivitu klíšťat předpovídají podle teploty a vlhkosti vzduchu. „Klíště nemá rádo extrémy, takže jeho aktivitu snižují nízké i velmi vysoké teploty, extrémní sucho, nebo naopak velké vlhko. Naše předpověď vychází z matematických vztahů mezi aktivitou klíšťat a počasím, které jsme vytvářeli spolu se Státním zdravotním ústavem,“ píše se na webu ústavu.

Klíšťata mohou lidi nakazit boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Jak na svém webu informoval Státní zdravotní ústav, za první čtyři měsíce letošního roku boreliózou onemocnělo 416 lidí, což je o 137 víc, než minulý rok za stejné období. Klíšťovou encefalitidu pak lékaři zjistili u třinácti lidí, minulý rok u dvanácti.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Český hydrometeorologický ústav, varování, klíšťata, příroda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Počasí přeje klíšťatům, meteorologové vyhlásili nejvyšší riziko napadení  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.