Půvabné květiny plné pestrých barev září už z dálky z malého stánku poblíž tramvajové zastávky u starého vchodu do zoo v Lidových sadech. Prodavače ale v dřevěném stánku nehledejte. Jde totiž o malinké samoobslužné květinářství s názvem Sto stonků.
Samoobslužný stánek zprovoznila Andrea Lavčaníková, která si pěstuje květiny na malém políčku pár kilometrů od Liberce, spíš jen tak pro potěšení. „Políčko mám od minulého roku a vloni si mohli lidé kupovat moje květiny v kavárně Bez konceptu. Chtěla jsem ještě druhé místo a moc se mi líbí, jak jinde ve světě funguje samoobslužný prodej. I když mě od toho všichni odrazovali, zkusila jsem to a jsem příjemně překvapená,“ říká květinářka.
V Česku je přitom pouze kolem dvacítky samoobslužných květinových stánků. „Funguje to skvěle. U stánku se zastaví víc lidí než v kavárně,“ podotýká Lavčaníková. Doplňuje ho každý den ráno, protože bydlí nedaleko. Každý večer vždy jede na pole vybrat a sklidit květiny, když děti usnou, připraví z nich kytice a ráno vyráží ke stánku jej naplnit čerstvou květinovou nabídkou.
„Povídala jsem si s některými lidmi, kteří si přišli květinu koupit a ptali se mě, odkud je bereme, jestli z dovozu. Ale naše květiny jsou výhradně lokální a u nás vypěstované,“ zdůrazňuje květinářka.
Ač nemá stánek prodavače, s krádežemi se takřka nesetkala, ač právě obavy z toho byly důvodem, proč ji všichni od nápadu odrazovali.
„Dokud budou květiny, chci nechat stánek otevřený, jak jen to půjde, až do podzimu. A příští rok znovu,“ plánuje mladá maminka na mateřské.
Samoobslužné květinářství má navíc ještě jeden drobný a vítaný bonus. Za květiny můžete zaplatit nejen hotově do kasičky, ale i prostřednictvím mobilu, což volí většina zákazníků.
„Je to báječný nápad. Už jsem si tady byla koupit kytičku dvakrát. Vydrží a jsou moc hezké. Kéž by se ve městě objevilo víc podobných nápadů,“ okomentovala květinový stánek Sto stonků Lenka Balcárková.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.