Výrazně září na loukách svoji fialovou barvou a mnozí si ji fotografují nebo trhají domů do vázy. Na pohled krásná a statná Lupina mnoholistá nebo také vlčí bob je ovšem agresivní invazní rostlinou, která svým rozpínáním hubí původní druhy bylin. Dobrovolníci z liberecké organizace Čmelák se proto snaží s šířením této rostliny každoročně bojovat a sekají zejména louky, kde utlačuje původní vzácné druhy.
Lupina vykvétá během června a v té době je třeba rostliny vytrhat nebo pokosit, případně pouze otrhat květy. Pokosenou lupinu je pak nutné z luk odklidit, aby se zabránilo dalšímu vysemenění. Během srpna je nutné provést další zásah, protože lupina může nakvétat podruhé. Tam kde se lupina objeví totiž bez zásahu zahubí vše kolem, a pak tam roste už pouze ona. Nemá přitom ani další využití, třeba posečená k usušení na sebou.
Liberecká organizace Čmelák – společnost přátel přírody se stará o cenné louky v Libereckém kraji. A například v okolí Lomnice nad Popelkou seče louky, na kterých zjara krásně kvetou chráněné upolíny nejvyšší a další ohrožené druhy rostlin. Tyto louky byly bohužel v minulých letech nechány ladem a lupina se na nich výrazně rozšířila.
„Letos jsme v červnu louky sekali třetím rokem a je vidět, že došlo k ústupu lupiny a dostaly prostor ostatní luční květiny. Je třeba nepolevit, protože zásoba semen v zemi je na několik let,“ vysvětluje Lucie Stránská, která má ve Čmeláku louky na starosti a také vyzývá výletníky, aby se nebáli natrhat si kytici lupiny do vázy, protože tím mohou někomu udělat radost, a ještě pomůžou přírodě.
„Snažíme se o osvětu a do péče o krajinu zapojujeme i dobrovolníky. Letos nám se shrabáním posečených luk v Lomnici pomohli studenti z jilemnického gymnázia,“ doplnila ředitelka organizace Jana Bujoková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.