Dříve bylo v rodinách zvykem dodržovat na Štědrý den tradice, které měly zajistit štěstí a zdraví na celý příští rok. V dnešních dobách se většina z nich už nedodržuje. Některé jsou ale stále oblíbené. Štědrý den je také spojený s řadou pověr.
Největší pověrou na Štědrý den je ta o zlatém prasátku. Kdo vydrží nejíst až do svátečního večera maso, měl by zlaté prasátko spatřit. Tato pověra vznikla už ve středověku. V průběhu tohoto dne se proto podávají bezmasá jídla, jakým je například staročeský kuba.
Ke stolu se má usednout až když vyjde na obloze první hvězda a zahájí tím Vánoce. Od stolu bychom neměli v průběhu večeře odházet. Ten, kdo vstane, příští rok už spolu s ostatními neusedne. Dříve se stůl omotával řetězem, aby zajistil soudržnost rodiny.
Jestliže se u stolu sejde lichý počet členů rodiny, mělo by se prostřít o jedno místo navíc. To má být pro náhodného pocestného nebo jako upomínka na ty, kteří už ke společnému stolu usednout nemohli. Pokud je na stole lichý počet stolovníků, může to v příštím roce přinést neštěstí, případně i smrt.
Kdo by si chtěl pojistit na další rok štěstí, měl by si dát kromě rybí polévky, salátu a kapra, i kousek okoralého chleba.
Pouštění lodiček ze skořápek ořechů bylo dětmi velmi oblíbenou tradicí. Každý člen by si měl vytvořit svoji vlastní lodičku s malou svíčkou a položit si otázku, na kterou chce znát odpověď. Když se lodička nehýbe, žádné změny se konat nebudou. Potopí-li se, situace se nezlepší. Pokud se lodička točí v kruhu, její majitel bude nerozhodný. Jestliže zhasne, znamená to neupřímnost. Když se lodičky spojí, znamená to, že rodina drží pospolu. Jestli zůstane jedna uprostřed, její majitel potřebuje ochranu. Když se lodička odpojí od ostatních, podle tradice rodinu její majitel brzy opustí.
Velmi populární bylo i rozkrajování jablka u štědrovečerní večeře. Hvězdička uprostřed znamená zdraví, křížek naopak věští smrt.
Tradičně si dává spousta z nás ke štědrovečerní večeři kapra. Jeho šupiny znamenají bohatství. Před večeří je proto můžete schovat pod talíř, aby se k vám peníze dokutálely. Šupinky se dávají pro jistotu i do peněženky.
Další tradicí je lití olova nebo vosku, který se lije po roztavení do vody. Rovné čáry značí spokojený život, vlnité jsou známkou zmatků a nejasností, neporušené kruhy představují štěstí a prosperitu a přerušené pravý opak. Pokud se vytvoří čtverec, je to životní harmonie, trojúhelník přinese nečekané štěstí v podnikání, hvězda cestu k duchovnímu poznání, had pokušení a květiny lásku.
Co bychom neměli na Štědrý den dělat?