Počasí dnes23 °C, zítra24 °C
Středa 17. července 2024  |  Svátek má Martina
Bez reklam

Největšími investicemi Turnova budou stavba knihovny a nákup vodní elektrárny

Největšími investicemi Turnova v Českém ráji budou v příštím roce zahájení výstavby knihovny a nákup malé vodní elektrárny. Na kapitálové výdaje čtvrtého největšího města v Libereckém kraji je vyčleněno přes 213 milionů korun, což je více než třetina schváleného rozpočtu, informoval starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Výstavba nové budovy knihovny s odhadovanými náklady 135 milionů korun potrvá dva roky. Radnice čtrnáctitisícového města očekává, že příští rok na tuto stavbu uvolní 80 milionů. Druhým největším výdajem bude nákup malé vodní elektrárny Shořalý mlýn pro městskou společnost Městská teplárenská Turnov (MTT). Z rozpočtu radnice na koupi využije 35 milionů a 15 milionů doplatí MTT. Dalších zhruba 25 milionů bude potřeba na zprovoznění a modernizaci vodní elektrárny. "Jejím nákupem bychom chtěli trochu podpořit energetickou soběstačnost města Turnova," uvedl starosta.

Další velkou akcí je vybudování přístavby waldorfské mateřské školy za 40 milionů, což je také rozděleno do dvou let. „Probíhají přípravy na vydání stavebního povolení. Stavět by se měla začít v březnu nebo dubnu příštího roku," řekl Hocke.

Přes deset milionů radnice vydá na rekonstrukci silnice v obchodně-průmyslové zóně Vesecko v části, kde bude v budoucnu prodejna stavebnin DEK. Další větší silniční stavbou bude zahájení rekonstrukce Mírové ulice v bytové zóně v Daliměřicích, což je spojené i s výměnou inženýrských sítí. Zhruba pět milionů korun má město připraveno na rekonstrukci veřejného osvětlení v ulicích Budovcova, Šlikova, Karolíny Světlé a Vrchlického.

Pro příští rok schválili zastupitelé Turnova rozpočet s příjmy skoro 561,5 milionu korun a výdaji bezmála 599 milionů. Rozdíl pokryje radnice ze zůstatku na účtech z letošního roku a přijatého kontokorentního úvěru. Příjmy i výdaje jsou zhruba o 70 milionů vyšší, než jaké byly v rozpočtu, který turnovští zastupitelé schvalovali pro letošní rok. „Budeme mít, asi jako všechny ostatní samosprávy, největší rozpočet, který kdy Turnov měl. Není to ani tím, že bychom byli tak úspěšní, ani tím, že by nám fungovala česká ekonomika, ale je prostě strašná inflace, a to je velikánský problém včetně cen energií," dodal Hocke.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Turnov

Štítky ČR, hospodářství, správa, Turnov, rozpočet, 2024

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Největšími investicemi Turnova budou stavba knihovny a nákup vodní elektrárny  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.