Počasí dnes5,5 °C, zítra7,8 °C
Čtvrtek 20. března 2025  |  Svátek má Světlana
Bez reklam

Aktuálně

Většina skiareálů v Libereckém kraji o víkendu ukončí sezonu více...

Odbory zastupující řidiče BusLinu hrozí stávkou, když firma nezmění přístup více...

Mistrovství ČR ve střelbě ze vzduchových zbraní: Liberečtí střelci opět přiváží cenné kovy více...

Zoufalý taxikář volal strážníky. V autě se mu zasekl opilý, asi 150 kilo vážící zákazník více...

V jedné z budov nemocnice zasahovali hasiči u úniku nebezpečných látek. Než dorazili, evakuovalo se z budovy 10 lidí více...

Lidé v Turnově protestovali proti plánované silnici 35 vedoucí Českým rájem. Je na čase začít se stavbou, kontruje ministr Kupka více...

V Liberci se v sobotu setkají lidé s alopecií. Název akce ilustruje jejich postoj, zní Nikdy to nevzdávej více...

Nemocnost v Libereckém kraji opět mírně stoupla, zůstala ale pod hranicí epidemie více...

Republikový unikát od liberecké záchranky. Tašky Panik pro složky IZS pro situace, ve kterých záchranáři ke zraněným nemohou více...

Rudě zbarvené nebe ráno i večer. Jak vznikají červánky? A o čem vypovídají?

V posledních týdnech se nebe ráno nebo večer pravidelně zbarvuje do odstínů červené, žluté a oranžové. Ne že by se to dříve nedělo, v poslední době je to ale velmi časté. Jak červánky vznikají? A o jakém počasí vypovídají?

Snad každý byl v posledních týdnech svědkem světelné show, která se na nebi objevuje během východu nebo západu slunce. Pro typické zbarvení do červené, žluté a oranžové barvy se vžilo označení červánky.

Podle meteorologického slovníku jde o světelné jevy v atmosféře, které jsou pozorovatelné v části oblohy, kde se nachází Slunce. Se zmenšováním výšky Slunce nad obzorem se barva slunečního světla mění postupně ze žluté přes oranžovou až na červenou. Zanikají při výšce Slunce zhruba 5° nad obzorem.

„Vznikají lomem slunečních paprsků v atmosféře a rozptylem na molekulách vzduchu, částicích prachu a podobně. Velikost rozptylu se zmenšuje s rostoucí vlnovou délkou procházejícího záření. Červená část spektra prochází v období západu Slunce atmosférou s menším zeslabením než ostatní části spektra, a proto ve slunečním záření převažuje,“ vysvětluje slovník.

Na opačné straně oblohy se při červáncích objevuje temná plocha. Podle Evy Houbové z oddělení regionální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu jde o stín Země.

Velmi často se ve spojení s tímto jevem hovoří o změně počasí. Podle barvy se dá odhadnout, jaké počasí bude následovat. „Červánky vypovídají o množství vodních kapek nebo prachu v ovzduší. Takže pestré zbarvení červánků vypovídá o blížícím se dešti nebo větru. Pokud převládá žlutá barva, čekejme větrno. Načervenalá dolní základna oblačnosti značí zhoršení počasí, pokud je to při východu Slunce, pak ještě týž den bude pršet. Pokud je při západu Slunce purpur na jinak jasné obloze, čeká nás hezké počasí. Jasná, stříbřitá záře dlouho do noci značí, že bude hezky,“ vysvětlila Houbová.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky meteorologové, čhmú, červánky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rudě zbarvené nebe ráno i večer. Jak vznikají červánky? A o čem vypovídají?  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.