Začátek února byl v Česku nejteplejší za více než 100 let. Na vybraných stanicích dosáhla v první únorové dekádě průměrná teplota 6,7 stupně Celsia. Na síti X o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Naopak nejchladnější začátek února byl v roce 1929, kdy byla průměrná teplota vzduchu minus 15,4 stupně Celsia.
Meteorologové upozornili, že uvedenou průměrnou teplotu 6,7 stupně nelze brát jako průměr za celé Česko. Počítají se do ní jen stanice, které fungují alespoň 100 let. Většina z nich leží v nižších polohách. Stanice na výše položených místech a na horách vznikaly většinou později, případně neměřily nepřetržitě.
V uplynulém týdnu padlo mnoho denních teplotních rekordů. Například nové maximum pro 9. únor zaznamenali na čtvrtině ze zhruba 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu 10. února pak byly rekordy asi na třetině stanic. Na třech místech se dokonce teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.
#klima Extrémně teplá první únorová dekáda roku 2024
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 12, 2024
V grafu je zobrazena průměrná teplota vzduchu první únorové dekády na vybraných stanicích s nepřetržitou řadou měření od roku 1921.
Průměrná teplota vzduchu letošní první únorové dekády na vybraných stanicích dosáhla 6,7 °C a… pic.twitter.com/MoTMZAttNS
Velmi teplá byla i noc na neděli, rekordy zaznamenala naprostá většina stanic. Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření. Teploty se pohybovaly nejčastěji mezi šesti a 11 stupni Celsia. Pod nulu neklesla teplota ani v nejchladnějších mrazových lokalitách.
Nadprůměrné denní teploty pokračují i tento týden. Na některých místech vystoupaly až ke 12 stupňům Celsia. V polovině týdne bude ale v noci mrznout. Místy hrozí náledí a námraza.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.