Květná neděle, tedy včerejší den, zahájila Svatý (velikonoční) týden. Dnes máme Modré pondělí, které je zároveň posledním masopustním pondělím. Víte, kde se v křesťanské tradici vzala právě modrá barva a proč je tomuto dni takto přezdíváno?
Modré pondělí bývá označováno také jako Velké pondělí, případně se označuje také jako Žluté pondělí. Podle Bible se v tento den nic zvláštního nestalo, proto se dnes nekonají ani žádné zvláštní církevní obřady. Pro křesťany to mělo znamenat, že se doma nemělo nic dělat. Žákům a studentům v minulosti na Modré pondělí začínaly vakance neboli prázdniny.
Výkladů, proč je s dnešním dnem spojována právě modrá barva, je více. V první řadě je název odvozený od modrého sukna, které tento den zdobí kostely. Modré pondělí může mít i kořeny v německém spojení blauer Montag, jež se vžilo pro den po neděli, kdy se lidé bavili a hojně popíjeli, na neděle se totiž ani čtyřicetidenní velikonoční půst nevztahoval.
Podle výkladu pověr by se dnes nemělo pracovat, to ale neplatí pro hospodyně. Lidé by dnes měli zůstat doma. A pro hospodyně je dnešní den ideálním na to začít s velkým jarním úklidem.
Modré pondělí by se mělo slavit v klidu a mlčenlivosti. Někteří lidé na Modré pondělí jedli Boží milosti, na stole často objevovalo zelené osení jako vyjádření radosti z probouzející se přírody.
Hospodáři a hospodyně na Modré pondělí dávali do pořádku celé své stavení, opravovali rozbité, vyhazovali nepotřebné věci a celkově vše důkladně uklízeli.
Jarním úklidem naši předkové symbolicky vyháněli zimu a špínu nejen z domácnosti, ale i ze svých duší.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.