Z pohledu hasičů patří filipojakubská noc mezi nejnáročnější noci v roce. V Libereckém kraji jsou pořadatelé akcí většinou zodpovědní. I letos mohou ušetřit práci jednotkám tím, že svoji vatru předem nahlásí přes internet. On-line oznámení o pálení ohně může předejít zbytečnému výjezdu hasičů. Letos pak může situaci zkomplikovat i počasí, meteorologové varují před požáry.
„Hasiči doporučují hlásit předem přes internet pálení čarodějnických ohňů občanům jako fyzickým osobám, u pálení organizovaných právnickými osobami je to dokonce povinnost,“ uvedla na webu hasičů mluvčí Martina Götzová.
Lidé by si měli uvědomit, že k ohlašování pořádání čarodějnic rozhodně nepatří linky 112 nebo 150. Pořadatelé mohou využít on-line formuláře na webu hasičů.
Za bezpečnost pálení zodpovídá pořadatel akce nebo ten, kdo oheň rozdělá. Ze zákona je totiž povinný zabezpečit ohniště před případným požárem. V případě, že hasiči na místě odhalí bezpečnostní nedostatky, můžou padat pokuty. Za samotné ohniště 20 tisíc korun. Za případný požár až 25 tisíc korun.
#pocasi Dobré ráno, čeká nás Filipo-Jakubská noc a pálení čarodějnic. Proto je třeba dbát pokynů místních samospráv.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 30, 2024
Jaké počasí nás večer čeká?Ve večerních hodinách by mělo být skoro jasno až polojasno, beze srážek. Teploty se budou pohybovat od 17 do 22 °C (obr. 1). Vzhledem k… pic.twitter.com/dOLeu7eynB
Právnické a podnikající fyzické osoby jsou navíc ze zákona povinni spalování hořlavých látek ve volném prostranství hlásit. „V případě zanedbání této zákonné povinnosti pak hrozí nemalé sankce a pokuty mohou dosáhnout až do výše půl milionu korun,“ dodala mluvčí hasičů.
Meteorologové před večerním pálením také varují před požáry, na severu Čech navíc silněji fouká, i to může být riziko.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.