Počasí dnes20 °C, zítra21 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

České dráhy se chystají omladit vozový park. Chtějí snížit věkový průměr vozidel z 33 na 20 let

České dráhy chtějí v příštích deseti letech snížit věkový průměr vozidel ze současných 33 let na 20 let a počet řad vozidel snížit ze 134 na 83. Dopravce hodlá nakupovat jak nová vozidla, tak ojetá, přestože se tato varianta setkává s velkou mírou byrokracie, než se podaří vozidla schválit pro provoz v Česku.

Zatímco snižování průměrného věku má jít poměrně rychle, protože v roce 2027 má činit 27,5 roku, redukce počtu řad bude pomalejší. Do roku 2027 má jejich počet klesnout na 127 a teprve v dalších letech plánují ČD vyřadit z provozu zhruba 40 řad. Modernější vozidla a nižší počet řad umožní především snížit náklady na údržbu.

Při obnově vozového parku ČD reflektují požadavky objednavatelů, což jsou stát a kraje, a také požadavky zahraničních partnerů. „Často se výrazně liší, což se snažíme řešit rámcovými smlouvami s výrobci, což nám umožňuje lépe reagovat na to, kolik vozidel s jakými parametry potřebujeme," řekl ředitel odboru provozu osobní dopravy ČD Tomáš Mohr. Zmínil velkou snahu o unifikaci, která provoz a údržbu zjednodušuje.

Řadu rámcových smluv mají České dráhy již uzavřenou a nová vozidla se postupně dostávají na koleje, ať už do dálkové či regionální dopravy. Kapacita nových vlaků se pohybuje od 70 do 500 cestujících. „Chystáme také předběžné tržní konzultace na duální a posunovací lokomotivy," řekl Mohr. Takové lokomotivy mají být schopné jezdit jak elektricky, tak nezávisle na elektřině. Stejně tak ČD chystají tržní konzultace na vlaky s alternativním pohonem, což by měly být bateriové vlaky, které mohou jet na elektřinu i tam, kde není trakční vedení.

U objednatelů je podle Mohra populární nákup a modernizace ojetých vozidel. Slibují si od toho, že dostanou lepší vozidla, než jsou lehké motorové vozy řady 810 či jednotky 814 (Regionova), které vznikly jejich modernizací. Zdrojem ojetých motorových vlaků je Německo, vagony pocházejí i ze Švýcarska či Rakouska. „Nicméně schvalování těchto vozidel je velmi komplikovaným procesem. Dostáváme se s Drážním úřadem do složité pozice a je velmi těžké dávat přísliby objednatelům, kdy bude možné vozidla nasadit," řekl Mohr.

ČD by rády nahradily i přes 40 let staré motorové lokomotivy, které vozí rychlíky na neelektrizovaných tratích. „Ale je to díra na trhu, reakce výrobců nebyla pozitivní, takže jsme připravili záměr modernizovat až 30 lokomotiv, které budou vybavené zabezpečovačem ETCS. Fanoušky železnice oblíbení Brejlovci, jak se těmto lokomotivám přezdívá, tak čekají další dlouhá léta provozu. Jsou nenahraditelné pro napěťové výluky a kalamity, kdy nelze s elektrickými lokomotivami jezdit," dodal Mohr.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky železnice, průmysl, České dráhy, vozy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Smazaný uživatel

:-D :-D :-D

Pátek, 10. května 2024, 18:44Odpovědět

České dráhy se chystají omladit vozový park. Chtějí snížit věkový průměr vozidel z 33 na 20 let  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.