Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 28. června 2024, 08:45
I když je rozlohou Liberecký kraj druhý nejmenší, má jistě co nabídnout. Turisticky je velmi atraktivní a přírodní zajímavosti, němí pamětníci dávné historie, kouzelné výhledy i romantická údolí jsou často jedinečná i v rámci celé republiky.
„Nabídka je velmi pestrá, od kulturních akcí, přes zajímavé památky, až po zážitky z unikátních řemeslných provozů,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. „Na své si přijdou i ti, kteří přijedou za sportem. Cyklisté zde najdou cyklotrasy různých obtížností, a také pěší turisté, ale i vodáci příležitosti pro své záliby.“
Pro romantiky tělem i duší, pro vášnivé cestovatele a pro obdivovatele české historie a literatury je nejlepší volbou pro své kroky Máchova cesta. Karel Hynek Mácha byl jeden z největších básníků českého romantismu, vášnivý milovník přírodních fenoménů i obdivuhodný chodec, který se ke svým životním dílům inspiroval právě v místech, kudy dnes na jeho počest prochází zmíněná stezka. Máchova cesta je součástí červeně vyznačené mezinárodní trasy E10 a v délce 61 kilometr se vine od města Mělník až k Zahrádkám u České Lípy.
Pro ty, kteří se nebojí překonávat sto dvacet kilometrů plných hlubokých údolí a skalních měst, kteří se neztratí ve skalním bludišti a pro ty, kteří si troufají na zdolání vrchů a bloudění v borových lesích, je ideální Zlatá stezka Českého ráje. Červeně značená turistická stezka má svůj počátek v Mladé Boleslavi, odkud vede přes Mnichovo Hradiště přes Hruboskalsko, Turnov, Malou Skálu, Besedické skály a Kozákov až do pohádkového Jičína.
Trasa, pojmenovaná podle řídícího učitele z Dolních Štěpanic, jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování Jana Buchara, propojuje město Jilemnice s pramenem největší české řeky – Labe. Červeně značená Bucharova stezka měří třicet kilometrů a provede přes Benecko, Žalý, a Vrbatovu boudu až k prameni největší české řeky Labe a na Labskou boudu.
Pro milovníky cyklistiky byly vloni vyznačeny nové trasy. Konkrétně Cyklostezka Ploučnice, které se díky charakteru území, kterým prochází, přezdívá zelená cyklomagistrála. Řeka Ploučnice pramení pod úpatím Ještědu a u Děčína se vlévá do Labe. Řeka na svém stokilometrovém toku vytváří množství meandrů a pro nedotčenou okolní přírodu bývá označována jako řeka romantiků. Propojit Nový Bor a Bílý Kostel nad Nisou má do budoucna Cyklostezka sv. Zdislavy, pojmenovaná po patronce Libereckého kraje, české šlechtičně, léčitelce a ochránkyni chudých, která ve 13. století žila na zámku Lemberk v Jablonném v Podještědí.
Během posledních tří let vyrostlo v Libereckém kraji pět nových rozhleden. Zatím posledním počinem z roku 2023 je rozhledna Hamštejn na stejnojmenném hřebeni, po kterém se lze dostat až na nejvyšší horu Českého ráje – Kozákov. Rozhledna připomíná raketu a je celoročně přístupná. V Jizerkách se objevily dvě nové rozhledny – na Světlém vrchu, jejíž vrcholová plošina je jako čapí hnízdo, a na protějším kopci Malý Špičák vyhlídka Špička. Pochází z dílny architektonického studia Mjölk a svým tvarem odkazuje na historii bobování a bobové dráhy na Tanvaldsku. Dalším ze skvostů se může pyšnit lesopark Hlídka Na Stráži v Rokytnici nad Jizerou. Do zdejší krajiny zasadilo i zde studio Mjölk citlivě čtyři vyhlídky – Lišku, Horníka, Medvěda a Ovci. Ani Lužické hory nebyly ochuzeny o novou rozhlednu. Na nejvyšším vrcholu, hoře Luž, stávala již v 19. století dřevěná chata s vyhlídkou. Celý areál však v roce 1946 zpustošil požár a novou výstavbu musel kopec čekat až do roku 2020, kdy byla slavnostně otevřena nová rozhledna.
Nejen díky Karlu Hynku Máchovi a jeho nejznámější básnické tvorbě patří Máchův kraj k těm nejromantičtějším regionům v Libereckém kraji. Pro vodáky je skvělým místem řeka Ploučnice. Ta pramení kousek od obce Osečná a poté, co se z potůčku stane malá řeka, otestuje zkušené i nezkušené vodáky a připraví jim nejeden zážitek, který otestuje jejich fyzickou a psychickou odolnost. První moment přijde hned na začátku trasy, ve skalní průrvě v Novinách pod Ralskem, nejčastěji navštěvovaným místě na řece Ploučnici, které mají v oblibě i filmaři. V dalším úseku za kempem Boreček se Ploučnice mění v takzvanou krokodýlí řeku s čouhajícími popadanými kmeny nad hladinou a spoustou křovin připomínajících mangrovy. Posléze se řeka vlníc jako had mířící ke své kořisti: údolí tvořené meandry, pastviny, louky husté lesy a Hradčanské pískovcové stěny. Záleží pak už jen na každém, zda zakotví na Brenné u bývalého mlýna, či popluje dál až do kempu Keramo v Žížnikově u České Lípy. Půjčovny lodí, které fungují na řece Ploučnici, nabízí spoustu doplňkových služeb, jako například zapůjčení koloběžek či dopravu osob.
Liberecký kraj je plný tipů, míst a akcí, kam vyrazit. Inspiraci dodá web www.liberecky-kraj.cz, nebo sociální sítě, kde se nalézá prezentace zajímavostí kraje coby Region Liberec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.