Zkrachovalou stavební společnost BREX poslal krajský soud v Liberci do konkurzu. Jednatel společnosti žádal původně povolení reorganizace, návrh ale sám koncem července stáhl a žádal prohlášení konkurzu. V insolvenčním řízení přihlásilo ve lhůtě, která skončila 31. července, na 200 věřitelů pohledávky dohromady téměř za 277 milionů korun. V pondělí se bude soud v Liberci zabývat přezkumem přihlášených pohledávek a sejde se věřitelský výbor.
„Ze zprávy insolvenčního správce ze dne 20. srpna má soud za osvědčené, že dlužník má aktuálně pouze devět zaměstnanců v hlavním pracovním poměru. Insolvenční správce dále doplnil, že dlužník zásadním způsobem omezil podnikatelskou činnost, za stávajících podmínek nejsou dodrženy podmínky zachování provozu podniku, v důsledku čehož má insolvenční správce za to, že jediným relevantním způsobem řešení úpadku je prohlášení konkurzu na majetek dlužníka," uvedla v usnesení o konkurzu soudkyně Petra Netoličková.
Do problémů se podle insolvenčního správce BREX dostal už počátkem loňského roku, když se mu nedařilo snižovat objem nedokončené výroby, v zimě se kvůli klimatickým podmínkám přerušily práce na řadě zakázek. V době podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení jednatel odhadoval, že v nedokončené a nevyfakturované výrobě má práce za 30 až 40 milionů korun. Situaci firmy ještě na konci dubna zhoršil požadavek Raiffeisenbank, aby firma splatila kontokorentní a revolvingový úvěr, potřebných více než 37 milionů korun ale BREX neměl. V té době zaměstnávala firma 88 lidí.
Kvůli neschopnosti dostát závazkům vůči věřitelům BREX už na konci dubna omezil práce na rekonstrukci přehrady Harcov v Liberci, kde byl subdodavatelem, o pár dní později stáhla firma dělníky i techniku z rekonstrukce krajské silnice v Rokytnici nad Jizerou na Semilsku. Liberecký kraj má kvůli insolvenci stavební firmy v ohrožení devět staveb za půl miliardy korun, pro některé už hledá nové dodavatele, jiné musel zakonzervovat. Do insolvenčního řízení přihlásil několik pohledávek dohromady téměř za 6,5 milionu korun.
Mezi věřiteli je také například město Liberec, jehož jediná městská část Vratislavice nad Nisou přihlásila pohledávku za více než 8 milionů korun, důvodem je nevyřízená reklamace v souvislosti se stavbou spolkového centra IGI s knihovnou dokončená před třemi lety. Největším věřitelem jsou majetkově propojené firmy V-CON, Valbek EU a Valbek, které přihlásily pohledávky bezmála za 109 milionů korun. Největším majetkem stavební společnosti je výrobní areál v Raspenavě na Liberecku, jehož hodnotu znalec odhadl na 42,5 milionu korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.