Úterý, 10. září 2024, 16:52
Novou expozici věnovanou exotickým ještěrům, kteří se v chovech zoologických zahrad objevují jen zřídkakdy, otevřela v úterý 10. září pro své návštěvníky liberecká zoologická zahrada v pavilonu ZooExpo. V deseti teráriích v nich představuje ohrožené gekony, anolise i jednoho z největších a nejbarevnějších chameleonů. Většinou jde o ohrožené endemické druhy vyskytující se pouze na malém území, kde čelí aktuální hrozbě vyhubení.
„Expozice je složena z deseti různě velikých terárií, z nichž sedm obývají gekoni z tropických oblastí celého světa. Nechybí mezi nimi jeden z nejohroženějších gekonů světa – gekon modrý, atraktivně fialovo-oranžově zbarvený gekon psychedelický z Vietnamu, hned tři druhy felsum z Madagaskaru nebo mistr kamufláže ploskorep Henkelův, který umí dokonale splynout s okolním prostředím. Brzy k nim přibyde také kriticky ohrožený gekon z malého karibského ostrůvku Union, který nemá ani české jméno. Dorazit má do měsíce,“ říká mluvčí liberecké zoologické zahrady Barbora Tesařová. V dalších teráriích je pak k vidění karibský ještěr anolis mramorovaný z Karibiku s charakteristickým hrdelním lalokem nebo smaragdově zbarvená dásie z tropických lesů jihovýchodní Asie. „Největší terárium pak patří chameleonovi pardálímu, který se řadí mezi jednoho z největších a nejbarevnějších chameleonů na světě,“ doplňuje mluvčí zoo. Svůj nový domov zatím obývá sám, samička je po převozu ve stresu a do terária bude umístěna až později.
Všechna chovná zařízení, která novou expozici tvoří, byla vyrobena na míru a podle požadavků jednotlivých druhů. „V chovatelské místnosti stojí dva pojízdné regály na kolečkách, ve kterých je usazeno 10 skleněných terárií i veškeré technické vybavení nezbytné pro vytvoření kvalitních klimatických podmínek chovu. Všechna terária jsou vybavena umělými liánami, korkovými větvemi a imitacemi skály nebo stromů, do kterých jsou zasazeny živé tropické rostliny a mechy. V horní části každého terária jsou pak nainstalovány rosící trysky, ventilátory a LED osvětlení kombinované s UVB výbojkami. Osvětlení a závlaha z každého terária jsou napojené na časové spínače, aby v co největší možné míře odpovídaly podmínkám zvířat v přírodě,“ popisuje zooložka a kurátorka chovu plazů a obojživelníků Petra Hnidová. Při vytváření terárií liberecká zoo velmi úzce spolupracovala s dodavatelem veškerého vybavení, který je sám chovatelem ještěrů. „Například felsuma Klemerova je na Madagaskaru vázána na bambus a proto jsme ho vyžadovali i do našeho terária. Gekonek psychedelický je zase ve svém domovském prostředí vázaný na žulu, najít ho lze jen na žulových podkladech a žije na skalních římsách, v různých drobných škvírkách. Proto jsme i v jeho zázemí požadovali žulu, aby bylo co nejvíce podobné jeho přirozenému prostředí,“ dodává zooložka.
Nová expozice má za cíl nejen představit málo časté a ohrožené ještěry veřejnosti, ale také je kvalitně chovat, rozmnožit a díky tomu vytvořit záchovnou populaci v rámci Evropy.
Vybudování expozice vyšlo libereckou zoo zhruba na jeden milion korun. „Většina nákladů byla hrazena ze sponzorských darů. Díky tomuto novému chovatelskému zařízení se liberecká zahrada může nyní pyšnit chovem již celkem 17 druhů exotických ještěrů,“ podotýká ředitel zoo David Nejedlo.
„Slíbili jsme, společně s kolegy ze zoologické zahrady, že budeme postupně obnovovat stávající areál zahrady. S tím samozřejmě souvisí také nové expozice, ve kterých najdou návštěvníci druhy, které lidé dosud neměli možnost v zahradě vidět. I menší expozice, jako je právě ta nově otevřená, mohou vzbudit zájem návštěvníků. Že se to děje, potvrdila loni v květnu otevřená expozice exotických žab, která se stala doslova magnetem zahrady. Věřím, že expozice tropických ještěrů bude stejně úspěšná,“ říká náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch hejtmana Libereckého kraje Květa Vinklátová.
Zahájením chovu gekona psychedelického se Zoo Liberec zároveň ještě aktivněji zapojila do současné ochranářské kampaně EAZA s názvem Vietnamazing! Kampaň si klade za cíl upozornit na problematiku ohrožené přírody Vietnamu a má pomoci s její ochranou. Jednou z ambic kampaně je i posílení chovu vysoce ohrožených vietnamských druhů v lidské péči v evropských zoologických zahradách. Zoo Liberec je kromě zmíněného gekona psychedelického i dlouhodobým úspěšným chovatelem kriticky ohroženého gibona bělolícího či bažanta Edwardsova, jež se řadí mezi vlajkové druhy kampaně.
„Liberecká zoo dlouhodobě patří mezi významné instituce zasazující se o ochranu přírody. Stejně, jako se téměř 250 světových zoologických zahrad zapojilo do naší EAZA kampaně na ochranu zpěvných ptáků Indonésie s názvem Silent Forest, kterou jsme v letech 2017-2019 vedli od nás z Liberce, jsem rád, že i my nyní můžeme takto aktivně přispět k dosažení cílů aktuální kampaně Vietnamazing!,“ dodává ředitel zoo.
Od roku 2020 je Zoo Liberec také zapojena do projektu Kimboza forest gecko project na záchranu gekonů modrých ve volné přírodě. Jeho cílem je zachovat přirozené prostředí gekona a zamezit jeho nezákonnému odlovu. Mezi hlavní aktivity projektu patří především spolupráce s místními komunitami na vytváření proluk proti šíření požárů v lese, pravidelném čištění pralesa od invazivní dřeviny cedrely vonné a v neposlední řadě jsou také financováni strážci, kteří pomáhají zamezit pytlačení v rezervaci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.