Medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti kultury a umění převzal v den státního svátku v pondělí 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu z rukou prezidenta republiky Petra Pavla také turnovský rodák, který mládí prožil v Lomnici nad Popelkou, spisovatel, dramaturg, scénárista a novinář Jaroslav Rudiš. Stal se jednou z 56 osobností, které prezident státním vyznamenáním u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu vyznamenal.
Jaroslav Rudiš se narodil 8. června 1972 v Turnově, vyrostl v Lomnici nad Popelkou a navštěvoval gymnázium v Turnově. Po něm vystudoval Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci, obor němčina – dějepis, dále studoval v Praze a Curychu. V letech 2001 až 2002 pobýval v Berlíně, kde obdržel novinářské stipendium na Svobodné univerzitě. Žije v Českém ráji.
Do povědomí veřejnosti je zapsán především jako spisovatel. Jeho prvotina Nebe pod Berlínem získala Cenu Jiřího Ortena a byla také oceněna jako Nejkrásnější kniha roku. Román byl přeložen do sedmi jazyků, vznikla podle něho divadelní i rozhlasová adaptace a autor jej načetl také jako audioknihu.
Vydal trilogii komiksů Alois Nebel o česko-německém výpravčím vlaků, sloužícím na malé stanici v Sudetech; Alois Nebel byl v roce 2011 zfilmován technikou rotoskopie, byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Benátkách. V roce 2012 získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší animovaný film.
Jeho román Grandhotel získal cenu Magnesia Litera 2007 – cenu čtenářů, vyšel také německy, polsky a srbsky. Jeho další literární díla jsou Nebe nad Berlínem, Národní třída, Konec punku v Helsinkách, Český ráj a Winterbergova poslední cesta, za kterou byl v roce 2022 nominován na cenu Magnesia Litera. Zatím poslední knihou Jaroslava Rudiše jsou Vánoce v Praze.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.