Každý rok si 31. října připomínáme Světový den spoření, který má za cíl zvýšit povědomí o významu spoření a finanční gramotnosti. Tento den připomíná, že i malé úspory mohou mít velký dopad na naši budoucnost. V dnešní době, kdy je ekonomická situace často nejistá, je důležité mít finanční rezervu, která nám může poskytnout jistotu a klid v nečekaných situacích. Jak efektivně spořit a proč je důležité začít co nejdříve?
Spořit lze mnoha způsoby – jak relativně náročnými, tak zcela jednoduchými. Každý si tak může najít svůj vyhovující způsob, přestože tato náročnost se zpravidla odráží ve výhodnosti.
Nejjednodušší cestou ke spoření je pravděpodobně spořicí účet. Ten je často navázán na běžný účet u banky, který vlastní naprostá většina spotřebitelů. „Samotné spoření je poté zpravidla jednoduché, neboť stačí převést peníze na tento druhý účet a banka spotřebiteli automaticky zašle slíbené úroky. Spotřebitelé také mohou částky ze spořicího účtu převádět kdykoliv zpět na běžný účet,“ vysvětluje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. V některých případech si banky podmiňují úročení pravidelnými platbami kartou, jiné banky za tyto platby nabízí zase bonusové úročení.
O něco složitější cestou je poté termínovaný vklad, kdy se spotřebitelé musí zamyslet nad dobou, po kterou chtějí a mohou o své úspory „přijít“. Na základě toho poté mohou zvolit vhodný produkt, který nabízí nejlepší podmínky, z nichž je pro většinu spotřebitelů nejdůležitější míra úročení. Vhodné je však také zkontrolovat podmínky, za jakých lze úspory předčasně vybrat. „Přestože by spotřebitelé měli pro tyto účely využívat pouze své volné prostředky, které po danou dobu nebudou potřebovat, může se stát, že přijde nečekaný výdaj. Je proto vhodné si ověřit, za jakých podmínek a po jaké době od žádosti mohou spotřebitelé své peníze získat zpět,“ upozorňuje Hekšová.
V rámci spoření je vhodné předem promyslet několik faktorů. Jedním z nejdůležitějších je bezesporu doba, po kterou chcete a můžete vložené prostředky postrádat. Pokud je tato doba velmi krátká nebo si nejste touto dobou jistí, může být vhodným řešením prostý spořicí účet, ze kterého lze peníze převést téměř kdykoliv bez sankcí zpět.
Pokud je však tato doba delší, lze využít již zmíněného termínovaného vkladu, u něhož je třeba počítat s takzvanou vázací dobou, během níž s vloženými úsporami nelze disponovat. Tyto úspory lze běžně v krajním případě opět vybrat, avšak za stanovených podmínek, které bývají značně nevýhodné.
Dalším klíčovým faktorem je množství volných prostředků, a tedy výše potenciálního vkladu. Na spořicí účty lze zpravidla vložit jakoukoliv částku, avšak u termínovaných vkladů a jiných produktů může být tato částka omezena minimální výší. I u spořicích účtů je však důležité dávat pozor na takzvané pásmové úročení. „Zjednodušeně lze říci, že je výše vkladu do určité výše úročena jinou sazbou než u vyšší částky. Spořicí účty mívají následně stanovený ‚strop‘, nad který se již částka neúročí. V takovém případě je vhodné částku buď vložit do jiného produktu nebo ji rozdělit mezi více spořicích účtů,“ vysvětluje Eduarda Hekšová
Jakmile je známo, jakou částku a po jakou dobu lze postrádat, stává se rozhodujícím faktorem úroková sazba. Spotřebitelům doporučuje dTest porovnat nabídky různých společností, jak bankovních, tak i družstevních záložen (podle zákona je možno používat i označení spořitelní či úvěrní družstvo). „Je logické, že nejvyšší úroková míra bude nejlákavější, avšak vždy je vhodné ověřit i další podmínky, aby měli spotřebitelé jistotu, že budou schopni je plnit a požadovanou úrokovou sazbu opravdu získají. Zároveň je vhodné znát podmínky, za kterých lze vklad opět vybrat zpět,“ radí Eduarda Hekšová ze spotřebitelské organizace dTest.
Pro volné peníze však není vhodné pouze samotné spoření – lze je i investovat. Důležité však zcela jistě je, nenechávat peníze „pod matrací“.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.