Milion a 350 tisíc korun získá Liberec od firmy Grandezza Building jako investiční příspěvek na rozvoj okolí u plánovaného bytového domu v Hrazené ulici. Pro Liberec je to výrazný posun v jednání s developery. V minulosti totiž město na jejich stavby následnými a často vynucenými investicemi většinou doplácelo. Díky schváleným zásadám pro developery o investičním příspěvku je v současné době situace opačná. Město tak má rozjednanou například u developerského projektu na území bývalé Textilany stavbu školky, která by měla být posléze převedena na město, za zhruba 55 milionů korun.
„V Liberci byli developeři po desetiletí zvyklí, že město přispěchalo, a že jim zafinancovalo infrastrukturu, kanalizace, přístupové komunikace a podobně. To ale pro město nebylo výhodné. Jenže než jsme jejich myšlení obrátili tím směrem, že naopak oni musí přijít a pomoci městu zaplatit přístupové komunikace či kanalizace, tak to trvalo a odpor a tlak developerů byl v jednu chvíli opravdu velký. Město zásady, které řeší investiční příspěvky developerů, schválilo po nástupu nového zastupitelstva a platí od ledna 2022. Jak je vidět na příkladu firmy, která chce stavět bytový dům v Hrazené ulici, nejde o žádné velké peníze,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
U větších projektů je částka samozřejmě vyšší. „Jsou samozřejmě větší projekty, například Textilana, kde se ta částka pohybuje kolem 55 milionů korun. Tam jsme dohodnutí, že developer postaví mateřskou školu a vloží ji poté do majetku města. To bude jeho příspěvek,“ dodává primátor Liberce.
V minulosti byl přitom postup opačný a u některých projektů, které byly sjednány už před lety, ponese náklady na nezbytnou okolní infrastrukturu stále město. „Tak tomu je například u projektu na Františkově, kde se bude stavět 300 bytů a my budeme muset k bazénové hale přistavit nový pavilon základní školy. To nás vyjde na několik desítek milionů korun. Přitom příspěvek developera je právě proto, že bylo vše dojednáno už několik desítek let zpět, minimální. Tenkrát byla domluvena jen částka 2 miliony korun na zkapacitnění křižovatky, která nás ale ve finále stála milionů 20, takže jsme na to těžce doplatili,“ podotýká Jaroslav Zámečník s tím, že je rád, že se zásady spoluúčasti developerů pro nové projekty už podařilo prosadit.
V případě stavby bytového domu v Hrazené ulici v Liberci má jít o příspěvek ve výši 1 351 200 korun. „Těší mě, že se v tomto území objeví kvalitní architektura a že ve spolupráci s investorem došlo k rychlé dohodě o finanční spoluúčasti podle našich zásad pro developery. Částka bude využita v daném území ke zvýšení kvality veřejného prostoru,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj).
Investor hodlá realizovat záměr Bytový dům Hrazená v dolním centru města poblíž řeky Nisy u restaurace Plaudit. Jednat se má o novostavbu bytového domu s obchodní jednotkou v parteru. Hlavní funkcí objektu má být bydlení. Byty a ateliéry se budou nacházet ve druhém až pátém nadzemním podlaží. Celkem by zde mělo vzniknout 22 bytových jednotek a 6 ateliérů. Každá jednotka bude mít balkon.
„Na co konkrétně budou peníze od developera využity, jsme zatím neschvalovali. Nejdříve požádáme o vyjádření místní obyvatele, aby nám řekli své návrhy. Pokud od nich nepřijde žádný požadavek, půjdou peníze do zlepšení veřejného prostoru. Já sám si dokážu představit, že by se upravila cesta, úzký chodníček, který spojuje to území mezi Plauditem a náměstíčkem. To může být jedna z těch investic, které bude částka hradit, vytvoření kvalitního zábradlí a dobrého povrchu,“ uzavírá Jiří Janďourek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.