Počasí dnes3 °C, zítra1 °C
Neděle 17. listopadu 2024  |  Svátek má Mahulena
Bez reklam

V Liberci zazněly u příležitosti výročí 17. listopadu osobní vzpomínky, připomínky naděje, ale i varování

U příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva, které si připomínáme 17. listopadu, proběhlo v Liberci pietní setkání u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici, v parku Paměti národa. Během slavnostních projevů i po nich zaznívaly osobní vzpomínky účastníků sametové revoluce z roku 1989, ale vyřčena byla i varování před nastupujícím populismem či přijímáním jednoduchých, byť líbivých řešení. Před tím varovali současní studenti Technické univerzity v Liberci.

Události 17. listopad roku 1939 a 1989 přinesly řadu lidských tragédií, byť po událostech před 35 lety přišla kýžená svoboda. „Zatímco sametová revoluce znamenala pro naši společnost nadechnutí a pozitivní euforii, okolnosti o půl století dříve přinesly zmar, ponížení a strach. Obě události měly jedno společné a to ideologii, která se dlouhodobě negativně propsala do stavu naší země a našich národů. Nacismus a komunismus zkrátka byly, jsou a navždy budou nebezpečím pro všechny, kteří respektují, chrání a prosazují demokratický režim a svobodný model fungování společnosti. 35 let od sametové revoluce se nemohu, a možná je nás takových víc, zbavit nepříjemného pocitu, že část našich občanů znovu propadá ideologiím a populismu včetně některých politiků, kteří zneužívají strach, snaží se přepisovat dějiny a stále častěji slibují veřejnosti to, co stejně nemohou nikdy splnit. Zpochybňování principu demokracie můžeme dnes pozorovat nejen u nás, ale i v některých evropských zemích. Stačí se podívat do Maďarska nebo k sousedům na Slovensko," řekl shromážděným u památníku zvaného zrcadlo primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Odcitoval také jednu z myšlenek dramatika, spisovatele a pozdějšího prezidenta Václava Havla. „Co ještě včera chápalo společenské vědomí jako neslušné, to dnes běžně omlouvá, aby to zítra přijímalo jako přirozené a pozítří možná dokonce jako příklad slušnosti.“

Tato myšlenka je dle primátora Liberce nesmírně aktuální právě dnes. „Nedovolme, aby se neslušné stalo příkladem slušnosti a nebo mohu-li parafrázovat, nedopusťme, aby se lež stala pravdou,“ podotkl primátor Liberce v závěru svého projevu k desítkám lidí, kteří se k památníku ve státní svátek sešli.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) navázal osobní vzpomínkou na listopad 1989. „Tehdy mi bylo 18 let a měl jsem to životní štěstí, že na rozdíl od generace mých rodičů a prarodičů byla ta snaha o svobodu úspěšná. Nebyl to rok 1968, ve kterém byly naděje velké části obyvatel zadupány do země ani rok 1948, kdy to bylo ještě horší,“ pronesl k přítomným.

Upozornil však na to, že svobodu v roce 1989 nezískali lidé automaticky. „Na podzim roku 1989 jsme byli poslední ze dvou komunistických zemí, ve kterých začalo docházet ke změně režimu. Možná z toho vyplývá názor některých, i historiků a části obyvatel, že jsme tu svobodu získali tak nějak automaticky, možná na základě nějakých dohod, o kterých nic nevíme. Myslím, že je to velký omyl, protože listopad 1989 nebyl izolovanou jednotlivou akcí. A je potřeba si v souvislosti s ním připomínat jména všech popravených, všech, kteří seděli v komunistických věznicích a lágrech, jména všech, kteří byli nuceni emigrovat a také jména těch, kteří se po roce 1968 v normalizační době nebáli a i když jich bylo málo, mluvili třeba o ideálech svobody, demokracie a také o první republice, jako základu naší země a naší společnosti. Ti všichni vybojovali naši svobodu a rok 1989 a studentské demonstrace byly pro mě tou poslední jiskrou, která zažehla požár, na který jsme všichni v těch posledních letech čekali,“ dodal Půta.

V den státního svátku 17. listopadu, kdy si připomínáme události let 1939 a 1989, je podle něj třeba nejen vzpomínat, ale i se snažit na odkaz navázat. „Neměli bychom v žádném případě zapomínat na sdílenou a společnou odpovědnost především nás, kteří máme politické a volené funkce a kteří zodpovídáme za nějakou část fungování veřejné správy, veřejného sektoru. Protože je potřeba říct, že ne všichni lidé v této zemi mohou ideály, o kterých tu dnes mluvíme jako svoboda, demokracie, právo na to vyjadřovat své názory, konzumovat beze zbytku. Jsou lidé, kteří mají životní potíže. Možná si za ně mohou i do jisté míry sami. Třeba bojují s exekucemi, mají to daleko k lékaři, za dobrým vzděláním pro svoje děti a před těmito skupinami obyvatel bychom neměli zavírat oči a neměli bychom se tvářit, že je to jenom jejich problém. Je to jeden z našich společných problémů toho, co jsme za těch 35 let společné odpovědnosti ještě nedokázali vyřešit a zvládnout. Tak si dejme drobný společný závazek bez ohledu na politickou příslušnost a funkci, že s těmi věcmi zkusíme společně alespoň trochu pohnout,“ vyzval Půta.

Během slavnostního shromáždění u památníku obětem komunismu si mohli přítomní převzít také speciální noviny, vydané Komunitním střediskem Kontakt Liberec v rámci projektu Palác Liebieg – 35 let svobody. Noviny zvou nejen na stejnojmennou výstavu fotografií libereckého fotografa Milana Drahoňovského, která bude od úterý 19. listopadu k vidění v paláci Liebieg, ale obsahují také výběr z dobového tisku ještě pod taktovkou komunistů a poté po sametové revoluci. Na jedné z dobových fotografií se tam objevila i dnešní poslankyně Jarmila Levko. „To mě potěšilo, že jsem se dostala až do novin k 35. výročí revoluce, ale vlastně to není takové překvapení. Byla jsem přímým účastníkem těch událostí a mohla jsem být u toho důležitého. V té době jsem coby dvacetiletá studovala vysokou školu, hrála jsem jako externistka v Šaldově divadle, divadelní soubor jsme měli i na vysoké škole. Takže bylo tak nějak samozřejmé, že jsem byla ve stávkovém výboře a dokonce jsem byla i zástupcem libereckého stávkového výboru v tom celostátním stávkovém výboře. Tehdy jsem pořád jezdila na trase Liberec – Praha,“ vzpomíná Levko.

Vzpomínky na revoluční rok 1989 v ní znovu vyvolávají velmi silný pocit, který se pak už nikdy neopakoval. „Pocit naprosté euforie, velké naděje a obrovské sounáležitosti. Jak mě dnes nejvíc trápí, že společnost je rozdělená nesmiřitelně na dva póly, tak tenkrát se národ semkl. Někteří se třeba báli, tak zůstali doma, ale byli s námi. A to myslím byla ta síla, která to dokázala, že to vlastně nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo,“ uzavírá Jarmila Levko.

Důležitou součástí setkání u příležitosti 17. listopadu je v Liberci každoročně i řeč zástupců studentů, které se letos ujali studenti historie Karolína Mencová a Vladimír Šebesta. Pro silnější efekt z jejich myšlenek přikládáme kompletní text.

V tento den si připomínáme odvahu našich studentských předchůdců, kteří se nebáli vyjít do ulic a postavit se čelem nepříteli s obrovskou mocenskou přesilou. Dali tak najevo svůj nesouhlas se způsoby a praktikami, jež tehdejší režim využíval. Nehodlali se vzdát svých ideí a práv a nebáli se za ně obětovat svůj život. Svobodu pokládali za nutnost, bez které nelze spokojeně žít a za kterou je nutné bojovat, pokud je jí nedostatek. Jan Opletal a Václav Sedláček v tomto boji padli, další studenti pak byli zabiti pro výstrahu. Pro výstrahu před nesouhlasem, touhou po pravdě, touhou po svobodě a zejména po svobodě vzdělání.

Před 35 lety si o něco mladší naši předchůdci připomínali totéž. Cítili nutnost se projevit a to ze stejného či minimálně velmi podobného důvodu, jako ti o 50 let před nimi. Co však ale netušili a s čím neočítali, byla autenticita, s jakou se historie opakovala. Znovu tak stáli studenti ozbrojeni pouze slovem a společnou myšlenkou tváří v tvář totalitní moci, která disponovala značnými silovými prostředky a ozbrojenými složkami, které zasáhly. Události toho dne vedly k symbolickému projení s událostmi roku 1939 a uvedly k životu nikoli běh, ale sprint událostí, které dnes nazýváme sametová revoluce.

Obě události jsou spolu propojené. Žádná z nich si nezaslouží být upozaďována oproti té druhé. Jejich společný význam je pro naši společnost zásadní a obě tedy musí být vnímány jako vzájemně si rovné. V obou případech chtěli studující vyjádřit svůj názor a svou nespokojenost. Aby tak mohli vůbec učinit, museli se postavit dříve, než vládnoucímu tyranu, strachu z něj. Strach je zajímavá věc. Někdy kvůli němu děláme věci, které bychom za normálních okolností neudělali. Jindy nám dovolí se za sebe samé schovat a omluvit si, proč jsme něco neudělali. Děkujeme proto našim studentským předchůdcům, že strach překonali a že to udělali.

Myslím, že to pro ně nebylo jednoduché, ale věděli, že je to třeba. Takovéto věci bychom si měli neustále připomínat. Jednoduché by bylo v tu dobu mávnout rukou a nechat věci, ať se samy vyvinou. To však oni nechtěli a my bychom měli být stejní. Nehledat řešení dle složitosti, ale dle účinnosti. Jednoduché řešení je snadno pochopitelné, zní hezky a jeho představa nám lahodí. Je to však růže, která nás ošálí, nechá nás na sobě si ustlat a když se probudíme, zjistíme, že z líbezných květů není nic a že trnů přibylo. Nenechme se tedy ošálit opojnými slovy, slibujícími jednoduchá řešení, když sami neznáme celou problematiku věci. Pátrejme po informacích, nenechme se slepě vést libým hlasem, který nám slíbí, co chceme slyšet. Možná to chvíli bude fungovat, ale až se probudíme, můžeme zjistit, že květy dávno odkvetly a pro trny se nemůžeme hnout.

Naši předchůdci museli za pravdu a svobodu bojovat a my musíme mít na paměti, že to nebylo jednoduché a že je teď na nás udržet to, co oni vybojovali.

Dovolte nám pár veršů nakonec:

Co svět světem stál, kdo pravdě přál, krvácel.
Když však máš jednou pravdu, čerpáš víru z ní,
bereš sílu z ní a nepodléháš násilí.
Pokud se bojíš zítřka, nerozumíš dnešku,

zkus poučit se ze včerejšku.

Veřejnost si můžete listopadové události roku 1989 v Liberci a nejen v něm připomenout ještě například v úterý 19. listopadu v paláci Liebieg besedou s přímými účastníky revoluce v Liberci nebo výstavou fotografa Jana Šibíka v Malé výstavní síni Liberec, naproti radnici. Jeho fotky budou v rámci výstavy Revoluce 1989 k vidění až do konce roku.

V Liberci bude od pátku vystavovat ikona české reportážní fotografie Jan Šibík, představí fotky ze sametové revoluce

Snímky, které pořídil v průběhu sametové revoluce v roce 1989 reportážní fotograf Jan Šibík si můžete od pátku až do konce prosince prohlédnout v Malé výstavní síni Liberec na náměstí naproti radnici. Vernisáž výstavy jednoduše nazvané Revoluce 1989...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Martina Petrášková, MML/Jan Král

Štítky 1939, revoluce, 1989, studenti, Liberec, svátek, boj, svoboda, demokracie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Liberci zazněly u příležitosti výročí 17. listopadu osobní vzpomínky, připomínky naděje, ale i varování  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.