Už posedmé hledali v Heřmanicích na Frýdlantsku v sobotu 16. listopadu nejlepší bramborový salát a také letos ten svůj přihlásili do soutěže nejen místní a obyvatelé okolních vesnic a měst, ale také sousední Poláci. A nově se do soutěže přihlásil i soutěžící z Německa. Mezi 46 soutěžními vzorky mohli návštěvníci akce, kteří byli zároveň porotci, najít vedle naší české klasiky třeba i saláty se slanečkem, červenou řepou, nakládaným kořeněným sýrem, koprem, čerstvými klíčky nebo s maggi.
„Letos se do naší kulinářské soutěže o nejlepší bramborový salát přihlásil rekordní počet soutěžících, celkem jich bylo 39. A došlo ke krásné shodě, po 19ti soutěžících bylo z České republiky i z Polska, poslední soutěžící pak byl z Německa. Těší nás, že se věhlas naší soutěže rozrůstá i přes hranice,“ říká starosta Heřmanic, které soutěž pravidelně pořádají, Vladimír Stříbrný (Starostové pro Liberecký kraj).
Soutěž vznikla u stolu štamgastů v místní hospodě, kteří se dohadovali, kdo má nejlepší bramborový salát. A tak obec soutěž o ten nej následně vyhlásila.
O bramborovém salátu se říká, že co rodina, to jiný recept. Základ ale většinou zůstává stejný nebo velmi podobný. Jde o pokrm z brambor s majonézou, kousky zeleniny a třeba i se salámem. „Je pravdou, že majonéza bývá někdy nahrazena nebo alespoň doplněna o zdravější variantu – jogurt nebo kysanou smetanu. Podle toho se pak mění chuť i konzistence salátu,“ pokyvuje hlavou starosta Heřmanic.
Od české klasiky se však výrazně liší polské recepty. „Kulinářský vliv Polska na nich byl znát. Oni například přidávají do salátu i ryby, třeba slanečky. A jeden ze salátů tady byl téměř zelený a chutnal po maggi. Prostě každý vzorek byl jiný a jak se říká, jiný kraj, jiným mrav, přeneseně jiná země, jiná chuť,“ podotýká Vladimír Stříbrný.
Do soutěže se kromě jednotlivců letos zapojily i spolky nebo školní třídy, třeba Střední školy hospodářské a lesnické z nedalekého Frýdlantu.
Soutěž o nejlepší bramborový salát v Heřmanicích nemá speciální porotu, která by nejlepší salát vybírala. „Porotci jsou u nás všichni, kteří na akci přijdou a mají chuť se do role porotců pasovat. Každý návštěvník akce dostane u vstupu tři nalepovací puntíky, pak jde ochutnávat a posléze přidá své body na papírový plakát k číslům vzorků, které ho nejvíce oslovily. Ty vzorky, které mají nejvíce bodů, vyhrávají,“ popisuje starosta Heřmanic.
Soutěžní vzorky přinášej soutěžící v dopoledních hodinách, poté jsou připraveny pod jednotlivými čísly na stoly. Ve dvě hodiny odpoledne začíná ochutnávání veřejnosti, v pět je vyhodnocení. „Každý návštěvník si může vzít papírový tácek a nandat si z každého vzorku na ochutnání. Je zábavné sledovat, jak lidé na jednotlivé chutě reagují,“ dodává Stříbrný. Letos v soutěži hlasovalo 191 návštěvníků, kteří nakonec rozhodli, že první a druhé místo putují za polské hranice. „Věřím, že nikdo ze soutěžících není nakonec smutný ani naštvaný. Tahle soutěž je především o setkání, trávení společného času a také o ochutnání něčeho nového. Ať jde o české nebo polské soutěžící a návštěvníky. Všem nám tu hrál po celé odpoledne pro dobrou pohodu k poslechu náš heřmanický dudák Milan Bouša se svými přáteli, takže jsme si odpoledne hezky užili,“ uzavírá starosta Heřmanic.
Výsledky soutěže a fotogalerii můžete najít zde.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.