Kvalitu života a spokojenost jeho obyvatel zjišťoval sociologický průzkum, který si po téměř deseti letech nechalo zpracovat město Liberec. Z výsledků mimo jiné vyplývá, že většina obyvatel, konkrétně 78 %, je s životem ve svém městě poměrně spokojena a doporučila by bydlení v této lokalitě svým přátelům a známým. Jako nejvíce problematickou vnímají občané dopravní situaci, zejména průjezdnost městem nebo nedostatek parkovacích míst. Průzkum provedla agentura STEM/MARK, kterou město vybralo formou poptávkového řízení z pěti různých společností. Celkem na rozsáhlé dotazníkové šetření odpovídalo 811 obyvatel, a to kombinovanou metodou osobních a on-line rozhovorů. Sběr dat proběhl od poloviny června do poloviny července letošního roku.
Průzkum se zaměřil na pět základních okruhů. Vnímání problematiky života ve městě, veřejná aktivita občanů, komunikace s radnicí a další témata, například doprava, MHD, bezpečnost, třídění odpadu a podobně.
„Hlavním cílem průzkumu bylo především získat relevantní a kvalitní metodou ověřená data o tom, co občané na našem městě oceňují a co je naopak štve. V rámci místní agendy a veřejných projednávání nebo fór s námi veřejnost komunikuje často. Chtěli jsme si ale ověřit a potvrdit některá témata, na která nás upozorňují, právě pomocí kvalitního a rozšířeného sběru dat renomovanou agenturou,“ říká náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška (Piráti).
„Z odpovědí respondentů mimo jiné vyplývá, že mezi témata, která komplikují obyvatelům život, patří především dopravní situace. Především průjezdnost městem, stav vozovek a chodníků, ale i kapacity k parkování. Část občanů by pak uvítala, aby se radnice více zaměřila i na vzhled a čistotu silnic, parků, údržbu městské zeleně, ale také bezpečnost,“ říká mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.
„Výsledky průzkumu vnímám jako odborníky potvrzený názor na řadu důležitých témat, která Liberečané řeší a na která chtějí znát nejen odpovědi, ale i řešení. Jsem rád, že u některých témat jsme v podstatě předběhli čas. Například do opravy a údržby silnic a chodníků jsme letos, tedy ještě před zadáním průzkumu, investovali nejvíce peněz za několik let. A sice částku přes 300 milionů, tedy čtyřikrát více, než dříve. Celkem chceme za volební období investovat do silnic a chodníků přes miliardu korun,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
Liberec se v naléhavosti témat, která by podle obyvatel měla politická reprezentace řešit, víceméně neliší od některých jiných krajských měst.
„Zásadní je doprava. O něco naléhavější by podle občanů měla být i údržba veřejných prostranství a městské zeleně. Liberečané mají zájem o dění ve městě. Nicméně uvítali by, kdyby radnice zintenzivnila komunikaci a nabídla více možností, aby lidé měli dostatek možností, jak ovlivňovat veřejné dění a území, kde žijí a které mají rádi,“ říká spoluautor a garant sociologického průzkumu Jan Burianec z agentury STEM/MARK.
Zajímavé byly odpovědi účastníků výzkumu na téma veřejná aktivita občanů.
„Celkem 27 % dotázaných například souhlasí s tím, že má běžný člověk možnost ovlivňovat dění, projekty a opatření v Liberci. Větší optimismus v této otázce mají spíše mladší lidé (18-44 let), naopak nejvíce pesimističtí jsou v tomto lidé nad 60 let,“ upozorňuje Jan Burianec z agentury STEM/MARK.
Průzkum mimo jiné zjišťoval i to, jak lidé hodnotí osobní zkušenost s magistrátem, respektive osobní návštěvu některého z odborů či oddělení za uplynulý kalendářní rok. „Většina občanů ji ohodnotila tak, že s ochotou a řešením požadavků ze strany pracovníků magistrátu byli nadprůměrně spokojeni,“ dodala Kodymová.
Pozitivně vnímají občané města i svou osobní bytovou situaci. Uvítali by ale, aby radnice více podporovala například výstavbu startovacích bytů pro mladé.
Kriticky naopak účastníci průzkumu hodnotili nedostatek veřejných toalet v centru města a počet brownfieldů.
Zajímavě odpovídali dotázaní na otázky k třídění a likvidaci odpadů. Alespoň částečně třídí odpad 9 z 10 dotázaných, přičemž 56 % je v tom velmi důsledná. Zejména se to týká obyvatel starších 60 let a lidí s vysokoškolským vzděláním, z vyšší socio-ekonomické třídy.
Nejméně třídí obyvatelé centra. Signifikantně častěji uvádějí i to, že odpady vůbec netřídí. Naopak nejdůslednější v třídění jsou lidé žijící v západní části města (67 %). Ekologické smýšlení deklarují i obyvatelé severní a východní části Liberce (obě lokality 63 %).
Co se týká městské hromadné dopravy (MHD), tu podle průzkumu využívá denně třetina obyvatel, což je častěji, než je celostátní průměr. Slabší pětina občanů MHD nejezdí vůbec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
MHD jezdím, ale jen když se vecpu do přecpanýho busu (nebo když zrovna nemá interval 60 minut). Takže v 99% případů po městě raději pěšky..