K nepoznání se za měsíc a jeden týden proměnil interiér plaveckého bazénu v Liberci. Práce na jeho rekonstrukci začaly posledního října, teď v jeho hlavním prostoru započnou v souladu s předem vytyčeným harmonogramem bourací práce. Komplexní rekonstrukce a modernizace bazénu na Tržním náměstí má trvat dva roky a náklady na ní jsou vyčísleny na 748,8 milionu korun bez DPH. Liberec na obnovu bazénu požádal o celkem tři dotace, pokud mu budou přiznány, šla by za městem jen zhruba polovina předpokládané částky.
„Bourací práce by měly probíhat do jara příštího roku a skončí tím, že celý objekt zůstane odstrojený a obnažený až na nosnou konstrukci. Potom začneme s diagnostikou toho, jak ta nosná konstrukce vypadá a začneme řešit její sanaci. Až bude sanace dokončena, začneme objekt zase strojit tak, aby po rekonstrukci vypadal jako dnes,“ uvedl už dříve za dodavatele stavby firmu Metrostav DIZ ředitel její liberecké pobočky Jan Syrůček s tím, že jde o velkou stavbu, která sloužila bez větších oprav 40 let a teprve odstrojení nosné konstrukce ukáže, v jakém stavu vlastně je. „Uděláme vše pro to, aby byl termín splněn tak, jak je uveden v zadávací dokumentaci. Nicméně všichni víme, že nejde o novostavbu a ta konstrukce může skrývat soustu nepředvídatelných okolností. Vzhledem k jejímu stáří můžeme čekat cokoli,“ podotkl.
Plavecký areál na Tržním náměstí má za sebou 40 let provozu a je na seznamu architektonicky výjimečných a cenných budov. Proto město rozhodlo o jeho citlivé komplexní přestavbě, která má maximálně respektovat původní styl, jaký tehdy zvolil architekt Pavel Švancer. „Důležitým aspektem celé rekonstrukce je opravdu zachování vzhledu toho objektu, jaký měl. Zachovány zůstanou i veškeré mozaiky a další prvky, na které byli lidé zvyklí a které milují,“ potvrdil Syrůček.
„Až dosud probíhaly bourací práce hlavně v šatnách, vznikla dělící příčka mezi pětadvacítkou a padesátkou, aby se zamezilo znečištění při bouracích pracích a v tomto týdnu začnou bourací práce v celém prostoru bazénu,“ uvedl náměstek primátora pro územní plánování, majetkoprávní záležitosti a sport Adam Lenert (ANO).
Liberec chce obnovu areálu plaveckého bazénu, který bývá nazýván i plaveckým stadionem, financovat v průběhu následujících dvou let z kontokorentního úvěru. „Město si bude odečítat DPH, takže částka zůstane na těch necelých 750 milionech korun. A pokud se podaří získat všechny plánované dotace, zbyde Liberci dofinancovat zhruba polovinu předpokládaných nákladů,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
O možné dotaci na rekonstrukci a modernizaci bazénu navíc uvažuje i Liberecký kraj. „Že byla rekonstrukce bazénu potřeba je faktem, který je nezpochybnitelný. Přeji investorovi městu Liberec, aby byl termín dodržen, protože to je jediný plavecký stadion v Libereckém kraji s 50 metrovým bazénem. I proto stále platí, že Liberecký kraj je připraven jeho rekonstrukci finančně podpořit. O výši podpory budeme ještě jednat,“ podotkl při říjnovém předání staveniště hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Plavecký bazén v Liberci je architektonicky a urbanisticky mimořádně zdařilou ukázku sportovní stavby z konce 70. a začátku 80. let 20. století. Význam objektu potvrzují i ocenění, která autor jeho návrhu Pavel Švancer získal, například cena mezinárodního bienále Interarch v Sofii z roku 1987 a Cena Josefa Havlíčka v roce 1988. Bazén patří mezi nejvyužívanější sportoviště v Liberci. V průběhu rekonstrukce dojde ke změně jeho vnitřního uspořádání, kdy na svém místě mimo bazénů zůstane jen pizzerie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.