Počasí dnes-0,2 °C, zítra-2,8 °C
Pátek 10. ledna 2025  |  Svátek má Břetislav
Bez reklam

Liberecká knihovna vydala další znakoknihu pro děti se sluchovým postižením. Je o mravenečníku, co jí nerad mravence

Už osmou speciální znakovou knihu pro děti se sluchovým postižením vydala Krajská vědecká knihovna v Liberci. Znakoknihami rozšiřuje nabídku služeb pro skupinu zdravotně znevýhodněných dětí. Letos vypráví znakokniha o mravenečníku Edovi, který nerad jí mravence, od regionální autorky a výtvarnice Elišky Strakové. Znakokniha obsahuje i zvukovou stopu a knihu tak mohou poslouchat třeba nevidomé děti či členové rodin neslyšících dětí.

„Znakokniha už je vlastně tradice. A skvělá tradice. Děkuji bývalé ředitelce knihovny Blance Konvalinkové, která u jejího vzniku stála. Knihovna dlouhodobě promýšlí, jak zpřístupnit knihy lidem s různým druhem hendikepu. Znakokniha je jedním z příkladů,“ ocenila aktivitu knihovny při slavnostním křtu knihy, který proběhl minulý týden v prostorách liberecké radnice, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Myšlenka na vydávání znakoknih vznikla v roce 2017. Stála za ní snaha knihovny rozšířit nabídku služeb pro skupinu zdravotně znevýhodněných dětí. „Projekt se pokouší unikátním způsobem zpřístupnit vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka, kdy vedle tištěného slova je figurant, který znakuje, sluchově handicapovaným dětem, mládeži a související cílové skupině. Tu tvoří jejich rodinní příslušníci, ať už slyšící rodiče, nebo slyšící děti. Věříme, že se nám to daří,“ vysvětluje ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

V letošním roce byla do podoby znakoknihy zpracována kniha Eda regionální autorky a výtvarnice Elišky Strakové. Kniha o mravenečníkovi, který nerad jí mravence, zaujme půvabnými ilustracemi citlivě zakomponovanými do videosekvencí ke znakujícímu figurantovi. Na nové znakoknize pracoval osvědčený tým tvůrců v čele s odbornicemi na překlad uměleckých textů z organizace KukátkOO. Od loňského roku znakoknihu doplňuje i zvuková stopa, knihu tak mohou využívat i nevidomé děti či slyšící sourozenci handicapovaných dětí.

Nově znakokniha přináší bonusové video, na kterém spolupracovala herečka Naivního divadla Liberec Diana Čičmanová s tlumočníky z organizace Tichý svět – jedná se o znakovaný pracovní list ke knize, který využijí děti a pedagogové při výuce.

Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR a statutární město Liberec. Všechny dosud vydané znakoknihy jsou veřejně dostupné na webovém portále www.znakokniha.cz. Neslyšící a další zájemci si zde postupně mohli, prostřednictvím znakového jazyka, poprvé přečíst knihu Lucie Seifertové Český ráj a jeho tajemství. Pro zpracování druhé znakoknihy jsme o rok později vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě. Od roku 2019 byly po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec postupně zpracovány čtyři díly knihy Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské. Tuto kolekci v loňském roce doplnila básnická sbírka Jiří Žáček dětem.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Krajská vědecká knihovna Liberec

Štítky kniha, znaková, Liberec, KVKLK, knihovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberecká knihovna vydala další znakoknihu pro děti se sluchovým postižením. Je o mravenečníku, co jí nerad mravence  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.