Aktuálně

U Frýdlantu má pomoci zadržet vodu v krajině projekt za 5,5 milionu korun. Začínají díky němu vznikat tůně a mokřady

Autoři | Foto Radomír Studený

Na sedmi lokalitách v okolí Frýdlantu, na pozemcích Libereckého kraje spravovaných Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant, začaly vznikat tůně a mokřady a další opatření, která mají zvýšit retenční schopnost zdejší krajiny a přispět ke zlepšení vodního režimu v této oblasti. Celkové náklady jsou 5,5 milionu korun, kraj na financování projektu využije dotaci zhruba 1,5 milionu korun z Operačního programu Životní prostředí.

„Realizační práce na dlouho připravovaném projektu “Opatření pro zadržení vody ve vybraných lokalitách na Frýdlantsku” začaly v říjnu. Cílem je zvýšení retenční schopnosti krajiny formou vytvoření tůní v celkem 7 vybraných lokalitách, především na pastvinách v lokalitě Supího vrchu a v jeho okolí,“ vysvětluje náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství Jiří Klápště (Spolu).

Nově budované tůně a mokřady mají pomoci čelit přívalovým dešťům a povodním a současně zadržet vodu v krajině. „Těchto opatření není nikdy dost, a proto budeme pokračovat a dále je provádět tak, abychom pomohli Liberecký kraj adaptovat na změnu klimatu. Podpora zadržování vody v krajině je totiž v souladu s prioritami Libereckého kraje,“ podotkl Klápště.

Opatření jsou budována na celkem sedmi lokalitách v okolí Frýdlantu. Na třech místech probíhají méně náročné zásahy, například vytváření menších tůní a mokřadů. Na zbývajících čtyřech lokalitách se realizují složitější opatření, včetně přehrazování údolnic k zadržení vody a terénních úprav v plánovaných zátopových oblastech, které se promění ve větší tůně.

„Věříme, že na jaře se všechny lokality představí v nové podobě – nejen esteticky atraktivní, ale především funkční. Zadržování vody v krajině zlepší místní ekosystém, přispěje ke zmírnění dopadů sucha a nabídne inspirativní model environmentální odpovědnosti. Tento projekt je také unikátní příležitostí pro žáky naší školy. Studenti oboru Ekologie a životní prostředí jej mohou využít jako výukovou pomůcku, zatímco žáci oboru Agropodnikání získají inspiraci, jak mohou budoucí zemědělci podporovat podobné iniciativy,“ uzavírá ředitel Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant Miroslav Kudrna.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky voda, krajina, projekt, zadržení, Frýdlant, Liberecký kraj, SŠHL

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.