Počasí dnes-0,2 °C, zítra-2,8 °C
Pátek 10. ledna 2025  |  Svátek má Břetislav
Bez reklam

Liberec si jako jediné město u nás připomene Mezinárodní den lidských práv čtením jmen perzekvovaných v 50. letech

Mezinárodní den lidských práv, který připadá na výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948, tedy na 10. prosince, si můžete v Liberci připomenout řadou událostí. Jednou z nich je ve 12:30 pietní akt u Památníku obětem komunismu zvaného lidově Zrcadlo v parku Paměti národa v Jablonecké ulici, kde se budou číst jména politicky perzekvovaných soudní cestou po Únoru 1948 na Liberecku. V 17 hodin je pak pro veřejnost připraven i další program a to v Krajské vědecké knihovně. Nabízí povídání o nové knize o poválečném Liberci a následcích nepovedeného atentátu, debatu s historikem Prokopem Tomkem, který je odborníkem na politické perzekuce komunistického Československa nebo spot o současných ruských politických vězních nazvaný Umlčené hlasy.

Mezinárodní den lidských práv, který připadá na 10. prosince si Liberec připomene řadou událostí, které jsou pořádány Fakultou přírodovědně – humanitní a pedagogickou Technické univerzity v Liberci a na kterých spolupracuje také Krajská vědecká knihovna za podpory Libereckého kraje a Liberce. „Tou první událostí bude dnes pietní akt u libereckého „Zrcadla“ v Jablonecké ulici, kde si čtením jmen připomeneme politicky perzekvované soudní cestou po Únoru 1948 z Liberecka. Pokud vím, je Liberec jediným městem v celé republice, které si takto tyto oběti připomíná. Jde tedy o unikátní záležitost. Mým dlouhodobým cílem samozřejmě je, aby tato myšlenka překročila hranice Liberce a připojila se k ní i další města či obce,“ říká Kateřina Portmann z Katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Katedra připravila také celodenní program v prostorách knihovny, který je rozdělen na blok pro studenty základních, středních a vysokých škol, který bude probíhat v dopoledních hodinách a na blok pro veřejnost. V řadě částí se budou oba programy shodovat. „Pro veřejnost začne program v 17 hodin, kdy poprvé představíme novou knihu o poválečném Liberci nazvanou Krysličkova „teroristická skupina“: Poválečný Liberec a následky nepovedeného atentátu. Knihu bude možné si přímo v knihovně také zakoupit. Následovat bude debata s historikem Prokopem Tomkem, který je odborníkem na politické perzekuce komunistického Československa a je známý mimo jiné také tím, že do naší republiky přivedl Amnesty International a večer zakončí divadlo o současných ruských politických vězních skupiny Krutý Krtek. To by mělo začít zhruba v 18:30,“ popisuje Kateřina Portmann.

Kniha Krysličkova „teroristická skupina“: Poválečný Liberec a následky nepovedeného atentátu je dílem absolventky liberecké katedry historie Markéty Filla. „Jde o publikaci, která je věnována jednomu z největších libereckých politických procesů 50. let, v němž byl k dlouholetému trestu odsouzen i otec významného libereckého občana Jana Šolce. Vydání knihy je pro nás velká věc, jde o první monografii k politické perzekuci 50. let tady u nás,“ dodává ke knize, při jejímž uvedení pronese úvodní slovo, Kateřina Portmann.
 

O knize Krysličkova "teroristická skupina": Poválečný Liberec a následky nepovedeného atentátu

Poválečné pohraničí bylo tavícím kotlem nadšenců a dobrodruhů, ale i těch, kteří se chtěli „uklidit“ stranou. V Liberci tato situace spolu s událostmi z února 1948 dala vzniknout skupině, která nesouhlasila s komunistickým převratem a rozhodla se proti němu bojovat se zbraní v ruce: vyhodit do povětří v roce 1949 prvomájovou tribunu, na které měli stát přední politici a představitelé města. Hlavou celé akce byl Josef Kryslička – četník, partyzán, ale i prominentní přistěhovalec. Atentát se však nekonal, odbojáři vyhodili do povětří sami sebe, když připravovali nálož. Výbuch zničil dům v ulici U Novostavby – na místě dnešního rozšíření nemocnice. V jeho troskách zahynul Kryslička tři další muži - dva spolupracovníci Krysličky, jeden otec jednoho z nich, který nejspíše neměl se skupinou nic společného. Několik dalších obyvatel domu bylo vážně zraněno. Tehdejší režim původně výbuch prezentoval jako výbuch plynu, což rozporoval městský lékař Jan Šolc (otec PhDr. Jana Šolce). V následném politickém procesu byli souzeni skuteční, ale i pouze domnělí spolupracovníci Krysličky. Odsouzen byl i Jan Šolc, který s nimi byl coby vazební lékař ve styku. Na svou dobu dostali vysoké tresty, které si více než z poloviny odseděli (Jan Šolc seděl 8 let, Vojtěch Talík na následky podmínek ve věznici zemřel). Na proces byla navázána řada dalších procesů s významnými osobnostmi Liberce (policejní velitel) či běžnými občany. 

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto TUL

Štítky historie, perzekuce, Liberec, 50. léta, komunismus, TUL, knihovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberec si jako jediné město u nás připomene Mezinárodní den lidských práv čtením jmen perzekvovaných v 50. letech  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.