Počasí dnes-5 °C, zítra-4,2 °C
Pondělí 13. ledna 2025  |  Svátek má Edita
Bez reklam

Liberecká knihovna poskytne na dva roky zázemí vzácné Kopschově knihovně, do svého trezoru přestěhovala na 1800 svazků

Vzácná sbírka knih takzvané Kposchovy knihovny, kterou lze považovat za nejstarší veřejnou knihovnu v Liberci, byla v uplynulých týdnech dočasně přestěhována do depozitáře Krajské vědecké knihovny v Liberci. Knihy vůbec poprvé po 270 letech opustily prostory, kde se tato unikátní historická kolekce od poloviny 18. století nacházela, prostor nad sakristií kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci. Střecha kostela totiž prochází rekonstrukcí a zároveň dojde i k restaurování nástropní malby v prostoru Kopschovy knihovny. Knihy proto ve 156 banánových krabicích přestěhovala Krajská vědecká knihovna (KVK) do svého trezoru v podzemních patrech knihovny. Tam budou uloženy po dobu rekonstrukce, zhruba dva roky.

„Asi málokdo z Liberečanů ví, jaký poklad se skrýval na půdě takzvaného Křížového kostela. Nad sakristií tam totiž byla v oddělené místnosti s nádhernou stropní malou ve speciálně vyrobených barokních skříních víc než dlouhá 2 staletí uložena unikátní osobní sbírka knih libereckého děkana Antona Ignaze Kopsche. Ten ji zřídil v roce 1759 a od té doby nezměnila místo svého uložení - až doteď, kdy je čerstvě přestěhovaná do našeho trezoru, tedy do depozitáře starých a vzácných tisků v podzemních patrech naší knihovny. Svazky tu mají speciální klimatické podmínky ideální pro dlouhodobé uchovávání,“ popisuju za KVK Kateřina Šidlofová.

Důvodem stěhování unikátní historické kolekce tzv. Kopschovy knihovny z libereckého kostele Nalezení sv. Kříže do depozitáře knihovny je rekonstrukce střechy kostela a restaurování nástropní malby.

Zakladatel kostelní knihovny, tehdejší liberecký děkan Anton Ignaz Kopsch v roce 1759 využil přestavby kostela Nalezení sv. Kříže a prostor nad sakristií vyhradil a upravil pro svou cennou sbírku knih. Pro uložení svazků zde nechal zhotovit čtyři objemné barokní skříně s prosklenými dveřmi, které svému účelu slouží až do dnešních dnů. Pozdější liberečtí duchovní správci Kopschův odkaz respektovali a do knihovny přidávali další a další svazky, pro něž bylo na konci 19. století potřeba pořídit novou skříň.

Knihy nyní dočasně opustily své police kvůli opravě střechy a zejména restaurování nástropní malby zobrazující alegorie vědy a náboženství. Na Kopschovu žádost ji zhotovil v roce 1766 pražský freskař Jan Václav Spitzer, mimo jiné autor výmalby celého kostela Nalezení sv. Kříže a mnoha dalších sakrálních staveb v regionu.

„V průběhu minulých týdnů bylo z kostela odstěhováno celkem 156 banánových krabic, které obsahovaly celkem 1801 svazků knih. Konkrétně se jednalo o 41 rukopisů, jeden prvotisk, což je kniha vytištěná před rokem 1500 a 1052 starých tisků, tedy knih vzniklých do roku 1800. K nim je možné připočítat dalších 15 svazků s nepříliš jasnou datací a 692 knih mladších roku 1800. Sbírku tvoří samozřejmě náboženská literatura, především kázání. Obsahuje však i různá geografická či právnická díla. Z 19. století byla hojná regionální vlastivědná literatura, ale překvapivě také četné svazky děl s vojenskou tematikou,“ doplňuje Kateřina Šidlofová.

Všechna tato díla jsou nyní uložena v depozitáři Krajské vědecké knihovny v Liberci. Kopschova knihovna zde bude umístěna v klimatizovaném prostředí až do doby ukončení opravy původních prostor, kam se následně opět vrátí. „Můžu prozradit, že poté se bude moci veřejnost chodit v rámci komentovaných prohlídek na tento perfektně dochovaný poklad dívat a Liberec představí světu další své unikum. Více informací ale zatím prozrazovat nebudeme,“ dodává za Krajskou vědeckou knihovnu Kateřina Šidlofová.

Na rok 2025 připadá 250. výročí Kopschova úmrtí a knihovna připravuje cyklus akcí, které jeho osobnost a význam připomenou. „Už 20. prosince je odstartuje v prostorách knihovny adventní koncert. Další koncerty budou v příštím roce následovat na dalších místech regionu, konat se bude také řada přednášek a v září 2025 bude v liberecké knihovně otevřena výstava věnovaná Kopschově knihovně a jeho pozoruhodné osobnosti,“ uzavírá Šidlofová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Krajská vědecká knihovna Liberec

Štítky knihovna, historie, Kopsch, Liberec, kostel, unikát, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Liberecká knihovna poskytne na dva roky zázemí vzácné Kopschově knihovně, do svého trezoru přestěhovala na 1800 svazků  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.