Významný rozvoj čeká v příštích letech libereckou zoologickou zahradu, která je nejstarší v zemi. Její rozloha se totiž zdvojnásobí. K původní zoo, která má rozlohu 14 hektarů přibude nová část o rozloze 13 hektarů nazvaná Údolí ohrožené divočiny. Vznikne v nevyužívaném zalesněném přírodním údolí v Sovově ulici za dětským koutkem. Vyroste kolem bývalého přírodního amfiteátru v Lidových sadech a první pro veřejnost otevřenou částí bude expozice ohroženého tygra ussurijského. V budoucnu zde bude zoo v přírodních podmínkách chovat také třeba medvědy, vlky, chladnomilné opice či dravé ptáky. Zoo Liberec už také zná přibližnou podobu Údolí ohrožené divočiny, která vzešla ze soutěžního dialogu vybraných týmů. Stojí za ní kolektiv zpracovatelů AND, spol. s r.o. a K2N LANDSCAPE s.r.o.
„Tento kolektiv autorů tak vítězstvím v soutěžním dialogu získává nejen zakázku na dopracování masterplanu Údolí ohrožené divočiny, ale zároveň i zakázku na prvních pět projektů, které zde vzniknou v rámci první etapy, včetně expozice tygra ussurijského,“ říká mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
„Všechny tři architektonické týmy, které vybrala odborná komise z celkem pěti uchazečů, pochopily naši vizi přírodního areálu s prostornými expozicemi nabízejícími trochu jiný zážitek návštěvníkům, především ale co nejpřirozenější podmínky pro chované ohrožené druhy volně žijících zvířat. Zároveň je každý z návrhů svým způsobem originální,“ doplnil ředitel Zoo Liberec David Nejedlo s tím, že k vítězství vybraného návrhu přispěl i fakt, že počítá s tím, že prostor bude pro návštěvníky přístupný už po první etapě prací. Ty by mohly začít v roce 2027.
„Už při převzetí zoo pod Liberecký kraj nám bylo jasné, že bez nového území je udržení zoo nereálné. Proto jsme se zaměřili nejen na modernizaci a rozvoj té stávající zoo, ale i na vznik nové části, která bude s tou starou propojena dle vítězného návrhu lávkou,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). O rozvoji zoo do nového území nicméně rozhodlo ještě město Liberec, pod které zoo dříve patřila. „Povedla se i změna územního plánu, za což jsme městu velmi vděční,“ podotkl ředitel liberecké ZOO David Nejedlo. Projekt na rozšíření zoo, jehož rozuzlení co do budoucí podoby přišlo s vítěznou studií, už financoval nový vlastník zoo, Liberecký kraj.
Nová část zoo bude už plně v souladu s novými požadavky této doby na chov zvířat. „Chceme, aby byla co nejvíce přírodní, bez výstavních klecí či zvířat za výlohou,“ řekla náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). „Půjde o velký přírodní areál pro velká zvířata. V první etapě, která se začne projekčně připravovat a vítěz soutěže ji musí dovést až ke stavebnímu povolení, zahrnuje základní infrastrukturu sítí, cestní sítě, oplocení celého areálu, krajinářské úpravy a expozici tygra ussurijského. Půjde celkem o investici za zhruba 200 milionů korun, odměna za projekční práce je 12 milionů korun,“ upřesňuje ředitel ZOO.
Proč se zoo rozhodla vybudovat jako první expozici v nové části právě expozici tygra ussurijského, vysvětluje David Nejedlo následovně: „Jednak jde o ohrožený druh, jehož početní stav ve světě není dobrý, jednak jde o zvíře, které bylo v naší zoo v posledních letech dominantním druhem, byť měl trochu jiné zbarvení. Dalším faktorem, který pro tygra hovoří, je terén tady a naše klima, které je pro něj velmi vhodné. Právě proto bude expozice tygra ussurijského jakousi naší pomyslnou vlajkovou lodí nového areálu zoo.“
Zoo nicméně neřeší jen nové rozvojové území, ale pracuje na modernizaci a obnově i stávající části. „Opravdu nečekáme, až budeme moc stavět novou zoologickou zahradu, ale velmi intenzivně se věnujeme rozvoji té stávající. Protože by nebylo nic horšího než nechat dál chátrat stávající zoo a všechny peníze si schraňovat a chystat na novinky v nové části,“ podotkl ředitel ZOO. Společně s Libereckým krajem proto chystá zoo celou řadu dalších projektů. „Kupříkladu v listopadu loňského roku vyhlásil kraj výběrové řízení na firmu, jež provede kompletní rekonstrukci pavilonu a výběhu žiraf a zeber. Předpokládaná hodnota zakázky činí maximálně 111.203.218,23 korun včetně DPH. Nadále také pokračuje projekt LIFE4ZOO, který přinese nový kruhový vodohospodářský systém v areálu zahrady. Jeho součástí je i vybudování umělého mokřadu v rokli u pavilonu levhartů. Mokřad bude součástí budoucího venkovního výběhu levhartů. A ten je nyní ve fázi projektování,“ popisuje mluvčí zoo Barbara Tesařová.
Celkem chystá zoo ve stávajících prostorách na šest desítek větších či menších projektů na modernizaci či obnovu. „Kromě již zmiňovaných půjde třeba o rekonstrukci zimoviště za slonincem, opravu střechy na pavilonu opic nebo rekonstrukci zázemí pavilonu lachtanů. V červnu bude v pavilonu ZOO Expo otevřena nová menší expozice krokodýlovců. I nadále pak probíhá rekonstrukce Lidových sadů, v dětském koutku se staví nové bistro a návštěvníci by se ho měli dočkat nejpozději v květnu,“ uvádí další práce, které ve stávajícím areálu probíhají nebo jsou na letošek plánovány, ředitel ZOO.
Zoologickou zahradu převzal Liberecký kraj v roce 2022 od statutárního města Liberec. „Od té doby jsme do zoo investovali na 212 milionů korun. Aby se dal areál nadále udržovat a zároveň rozvíjet a aby bylo možno i stavět, je kraj připraven i nadále vkládat do zoo ročně vždy kolem 100 milionů korun,“ dodává hejtman kraje. Dalších 25 milionů korun pak zoo přispívá každý rok dle dohody i město Liberec.
Zoo si pro veřejnost připravila prezentaci vítězných návrhů soutěže Údolí ohrožené divočiny a to na první dva únorové dny. „V sobotu 1. a v neděli 2. února 2025 vždy od 10 hodin budou mít zájemci z řad veřejnosti i odborníků možnost zúčastnit se v prostorách pavilonu ZooExpo besedy spojené s vernisáží. Vystaveny tam budou vizualizace a panely ze soutěžního dialogu. Vernisáž se uskuteční za účasti architektů vítězných návrhů. Na besedu je nutné se předem registrovat, a to do středy 29. ledna 2025 na e-mail: tesarova@zooliberec.cz,“ říká mluvčí zoo.
Zahrada pak žádá své návštěvníky v souvislosti s rozsáhlými pracemi na obnově i rozvoji o určitou shovívavost. „Máme takové svoje heslo pro příští roky a tím heslem je: Zoo se mění, buďte u toho s námi a pomozte nám s tím. Je to vlastně taková žádost pro naše příznivce, aby se nebáli drobných nepříjemností či úprav v našem areálu a nadále k nám chodili a svým vstupným nás podpořili. Protože bez návštěvníků nemá další fungování zoo ani rozvoj smysl. A my víme, že přes některé nepříjemnosti, které práce přinášejí a přinesou, bude to, co vzniká a vznikne stát za to,“ uzavírá ředitel zoo David Nejedlo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.