Počasí dnes-2,5 °C, zítra-3,2 °C
Sobota 11. ledna 2025  |  Svátek má Bohdana
Bez reklam

Archeologové našli při stavbě centra záchranářů v Turnově stopy po osídlení neandrtálců. V rámci Evropy unikátní

Objev nové středopaleolitické lokality evropského významu si připsali archeologové Muzea Českého ráje v Turnově. Při záchranném archeologickém výzkumu na Vesecku, který souvisí se stavbou „Integrovaného výjezdového centra Turnov“ prokázali nejen přítomnost 150 archeologických objektů zahloubených do jílovité spraše, které lze datovat do širokého rozmezí zemědělského pravěku, ale nově i 40 dalších. Ty se přitom vymykají všemu, co bylo doposud v Českém ráji a dokonce v kontextu celé střední Evropy obvyklé. Tyto nově nalezené stopy po osídlení jsou totiž mnohem starší a navíc se nacházejí v otevřené krajině, zatímco všechny ostatní doposud známé lokality z období střední paleolitu jsou v jeskyních.

„K prvnímu nálezu obydlí došlo na Vesecku na jaře během zajišťovacího průzkumu. Tehdy se podařilo prokázat přítomnost archeologických objektů zahloubených do jílovité spraše, které můžeme datovat do širokého rozmezí zemědělského pravěku, i když jejich přesnou dataci určí až radiokarbonové datování. Těchto objektů se podařilo prokázat 150,“ popisuje jarní výzkum na svém webu Muzeum Českého ráje v Turnově.

Na přelomu října a listopadu pak ve Vesecku došlo v rámci navazujícího záchranného archeologického výzkumu k nálezu přesahujícímu běžná měřítka. „Při skrývkách sprašového nadloží na úroveň fluviální štěrkopískové terasy se podařilo identifikovat a evidovat archeologické objekty, které řadíme do výrazně staršího období lidských dějin. Jde o stopy po osídlení z období středního paleolitu, konkrétně z období poslední doby meziledové zvané Eem, kterou datujeme mezi 126 až 115 tisíci lety před naším letopočtem. Nálezové situace byly pohřbeny pod spraší o mocnosti až 180 cm, která vznikla navátím v poslední době ledové,“ zní doplňující informace na webu muzea.

Zmíněné nalezené objekty lze považovat za ohniště, menší část dokonce za zbytky přístřešků.

„Nález můžeme označit za stanici lovců a sběračů, vybudovanou skupinami člověka neandertálského, neboli Homo neanderthalensis. Časové zařazení předběžně potvrzuje nález jaspisového škrabadla a dalších drobných úštěpků nalezených mezi objekty. Odebrána bylo velké množství vzorků, kterými budeme určovat stáří a bližší charakter sedimentů a přírodnin v nich,“ podotkl archeolog turnovského muzea Roman Sirovátka.

„Máme zde zcela unikátní nález z hlediska poznání nejstarších dějin Českého ráje, dokonce i v kontextu celé střední Evropy. Unikátnost spočívá ve vlastní nálezové situaci, jelikož všechny doposud známé lokality z období středního paleolitu jsou v jeskyních, kdežto zde v otevřené krajině“, uzavřel archeolog.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Muzeum Českého ráje v Turnově

Štítky archeologie, nález, věda, muzeum, Turnov, IZS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Archeologové našli při stavbě centra záchranářů v Turnově stopy po osídlení neandrtálců. V rámci Evropy unikátní  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.