Celkem 12 moderních digitálních sirén, jejichž zvukový signál doprovází i slovní informace o druhu poplachu v polštině a češtině, mohou od prosince loňského roku využívat na Frýdlantsku. Jejich nákup podpořily peníze z česko-polského projektu s názvem „Přeshraniční výměna informací o hrozbách PL-CZ“.
„Do projektu, jehož hlavním cílem je kvalitní přeshraniční výměna informací během krizových stavů a hrozeb, se Liberecký kraj zapojil spolu s polskými okresy Zhořelec a Lubań. Jsem rád, že jsme nyní mohli pokrýt dvanácti novými digitálními sirénami oblast Frýdlantska. Ty spadají do jednotného systému varování a vyrozumění v Libereckém kraji a spouští se podobně jako všechny ostatní sirény Krajským operačním střediskem Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Sirény jsou od 16. prosince 2024 umístěny na budovách obecních úřadů. Poté máme v plánu je do vlastnictví obcí převést,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Nových sirén značky eRotor SD-KPPS-1 dodaných firmou Elmik s.r.o. se dočkali v obcích a městech Bulovka, Bulovka – Arnoltice, Heřmanice, Chotyně, Chrastava, Kunratice, Mníšek, Nová Ves, Nové Město pod Smrkem, Nové Město pod Smrkem – Ludvíkov pod Smrkem, Višňová a Višňová – Víska.
„Jedná se o moderní digitální sirény, kde zvukový signál doprovází slovní informace o druhu poplachu. Vzhledem k tomu, že finance pocházejí ze zmíněného projektu, bylo nutné k vysílanému českého textu doplnit i slovní informaci v polském jazyce. Umístění sirén v příhraničních oblastech kraj konzultoval s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje,“ řekl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
Nákup sirén včetně instalace vyšel na 2.415.029,32 korun včetně DPH. Liberecký kraj hradil 15 %, to je 362.254,41 korun. Dotace z Evropské unie činí 1.932.023,45 korun, což je 80 %. Pěti procenty (120.751,46 korun) se podílel stát.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.