Záchrannou stanicí pro volně žijící živočichy Archa v Liberci prošlo v uplynulém roce 2868 zvířat. Jedná se o druhý nejvyšší počet v historii stanice, kterou provozuje ZOO Liberec, nejvíce přijatých zvířat evidovala stanice předloni, celkem 3033. Na 62 % zvířat z loňského počtu přijatých se podařilo zachránit a vypustit zpět do přírody. Archa má za sebou loni rekordní počet odchytů zvířat v nouzi, absolvovala jich 565. Největší skupinou zvířat, která Archou loni prošla, byli opět netopýři hvízdaví, kterých přijala 1647 zejména při letních netopýřích invazích.
„U netopýrů jsme zasahovali v 11 objektech v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nejvíce, konkrétně 306, jsme jich odchytali v zasedací místnosti v budově Policie ČR,“ říká vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.
Z důvodu silných dešťů v první polovině září se do péče ochranářů z Archy dostalo také velké množství ježků. Celkem jich bylo 228 kusů, což je téměř dvojnásobný počet, než bylo běžné v předchozích letech. „Mohutné lijáky vyplavily ježkům úkryty v době, kdy v nich byla ještě malá mláďata. V jednu dobu jsme měli v Arše najednou 70 ježků, včetně samic s mláďaty,“ dodává Hancvenclová. Z ježčích příběhů byla ojedinělá záchrana dospělého ježka, který trpěl tzv. „balónovým syndromem“. „Následkem zranění mu do podkoží pronikal vzduch a při nálezu byl nafouklý doslova jako balón. Ježka jsme několik dní museli vyfukovat silnou dutou jehlou, dostával antibiotika a léky proti bolesti. Nyní je stále v naší péči, neboť hibernuje, a do přírody ho vrátíme na jaře,“ vysvětluje vedoucí stanice.
Sobota, 14. prosince 2024, 09:45
Ježků přivítá liberecké záchranné centrum Archa ročně desítky. Letos ale zaznamenalo i jeden velmi neobvyklý případ, dorazil tam totiž ježek s balónovým syndromem. A jak už název napovídá, byl chudák nafouklý jako míč.
Ze zástupců ptačí říše byl nejpočetnějším zachraňovaným druhem kos černý (93 jedinců) a rorýs obecný (79 jedinců), u kterého byl takto vysoký počet způsobem zejména velkými horky v období hnízdění. „Rorýsi s oblibou hnízdí pod střechami, a dojde-li k nesnesitelnému rozpálení plechů na střeše, mláďata předčasně vyskakují ven,“ dodává vedoucí Archy.
Řadu zásahů měly pracovnice Archy také u srnčí zvěře. Přesto, že v mnoha případech předávají řešení myslivcům (především tehdy, nelze-li již zvíře zachránit), zasahovaly u 53 srn včetně 21 srnčat. „Pozitivní ale je, že žádné z nich se do stanice nedostalo jako zbytečně odebrané – vždy se jednalo o srnčata prokazatelně osiřelá nebo zraněná,“ podotýká mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
Nejzajímavějším příběhem loňského roku byl zásah na parkovišti před Turnovskou nemocnicí, kde se objevila rodící srna. „Srna byla již zcela vyčerpaná, mládě viselo napůl z porodních cest. Pracovnice Archy, která na zavolání zaměstnankyň nemocnice na místo přijela, zjistila, že srnče je již uhynulé. Přímo na parkovišti s pomocí sestřiček srnu odrodila a převezla ji na veterinární kliniku Růžodol k dalšímu ošetření. Ještě týž den srnu vypustila zpět do přírody,“ vypráví vedoucí Archy.
Z dravých ptáků se stejně jako v předchozích letech dostalo do liberecké záchranné stanice nejvíce poštolek, a to celkem 40 jedinců. „Vzpomínáme například na úspěšnou záchranu malého mláděte, které si při pádu z hnízda zlomilo nohu. Několik dní jsme ho museli držet v malé přepravce a zavěšené v roušce, aby na zafixovanou nohu nedošlapovalo. Po dvou měsících mohlo být uzdravené poštolátko vypuštěno,“ přibližuje tuto záchranu vedoucí Archy.
Záchranná stanice loni ošetřila také 17 labutí. „Z „Písečáku“ jsme museli odvézt labutí samici s pěti mláďaty, neboť přišla o partnera a sama by nebyla schopná takto malá mláďata ochránit. Neúplná rodinka u nás pobyla dva měsíce, než jsme je mohly vypustit zpět na svobodu,“ vzpomíná Hancvenclová.
Ze zvířat, která se do Záchranné stanice Archa dostala v loňském roce, čeká na vypuštění ještě šestatřicet jedinců. Jsou mezi nimi například ježci, netopýři, srny, káně a jestřáb.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.