Protipovodňová opatření začíná pro toky Lužické Nisy a Jeřice plánovat město Chrastava. V současnosti na nich totiž žádnou vybudovanou ani plánovanou protipovodňovou ochranu nemá, přitom z dřívějších studií vyplynulo, že obec je ohrožena už pětiletou vodou. Prvním krokem k protipovodňovým opatřením byla Studie proveditelnosti protipovodňových opatření, kterou si nechala Chrastava vypracovat ve spolupráci s Libereckým krajem. Ta zkoumala, zda jsou na Lužické Nise a Jeřici taková opatření opravdu nutná. A dala jasnou odpověď: jsou.
„Na území Chrastavy, a to v korytech řek Lužická Nisa a Jeřice, se nachází segmenty, které spadají do oblasti s významným povodňovým rizikem. V některých úsecích řek dochází k sedimentaci a zanášení koryt, což zhoršuje jejich kapacitu pro odvádění vody,“ říká PR pracovnice Chrastavy Romana Prošková.
V současnosti nemá Chrastava žádné vybudované ani plánované protipovodňové ochrany. „Podle dřívější studie bylo zjištěno, že obec je ohrožena povodněmi s minimálními průtoky již od úrovně Q5 , což je takzvaně pětiletá voda. To potvrzuje nezbytnost přijetí adekvátních protipovodňových opatření, jako jsou ochranné hráze, regulace toků a zatravnění břehů - náplavky, které by mohly sloužit turistice a v případě povodně by sloužily k rozlití toků,“ dodává Prošková.
„Jedná se o opatření, která by měla vzniknout v území od Machnína až po Andělskou Horu, což je svým rozsahem ojedinělá záležitost, ale vše je teprve na začátku,“ uvádí místostarosta Chrastavy Robert Šipula (Starostové pro Liberecký kraj).
„Navržená opatření a jejich případná realizace vzejdou z dalších jednání o majetkoprávních poměrech vhodných pozemků a s ohledem na finanční náročnost,“ uzavírá Jakub Dvořák, vedoucí Odboru rozvoje, dotací a správy majetku Městského úřadu Chrastava.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.