Dnes nad ránem mohli lidé na území České republiky pozorovat nevšední jev. Na noční obloze se objevila světla, ve kterých lidé viděli meteory, bolidy nebo rovnou návštěvy z vesmíru. Odborníci z brněnské hvězdárny nejdřív informovali o tom, že šlo o zánik jedné z družic systému Starlink, později se opravili, k vidění byl zánik posledního stupně nosné rakety Falcon 9.
Hořící trosky mohli lidé sledovat ve středu 19. února 2025 zhruba minutu po tři čtvrtě na pět ráno, a to na velké části území České republiky.
„Při dlouhém, vodorovném letu byla patrná celá řada hořících trosek. Vzdáleně připomínaly pomalý průlet spršky meteorů. Právě malá rychlost ale napověděla, že o nějaký ten šutr z vesmíru tentokrát nepůjde,“ popsali odborníci z Hvězdárny a planetária Brno na své facebookové stránce.
Nejdřív informovali o tom, že šlo o zánik jedné z družic systému Starlink. Později své tvrzení změnili. „Bylo možné sledovat zánik posledního stupně nosné rakety Falcon 9. Nikoli, jak to původně vypadalo, jedné z družic systému Starlink, které Falcony vynášejí. Raketa startovala 2. února 2025 na misi Starlink 11-4. Bohužel se poslednímu stupni nepovedlo udělat deorbitační zážeh a tak byl jeho zánik v atmosféře neřízený,“ vysvětlili pracovníci hvězdárny.
Video zachycující desetkrát zrychlený záznam úkazu, který trval zhruba minutu a půl, pořídila kamera brněnské hvězdárny sledující severní obzor.
Zvláště dobře pozorovatelný byla událost zejména na severu Čech. Řadě lidí se ho podařilo také zachytit na video na mobilních telefonech. „Ve 4:47 hodin nad severním obzorem... Omlouvám se za nekvalitní video, ale nestihl jsem více a lépe. Bylo to úchvatné, viděl to také někdo z vás? Do oranžova zbarvené světelné body táhnoucí se v jedné přímce od severu k východu. Rozpad meteoritu, nebo nějakého vysloužilého zařízení?!" napsal například na Facebooku starosta Kunratic Milan Götz. Pod jeho příspěvkem se ihned začala hromadit další videa události, která natočili další lidé z Frýdlantska. Někteří z komentujících pak přiznali, že je pohled na nebe vyděsil. "Taky jsem to viděl, v první chvíli jsem si myslel, že se jedná o leteckou katastrofu, že padá letadlo," uvedl například Pavel Špaček a rozhodně nebyl jediný. "Já to viděl asi minutu a neviděl jsem v jedné přímce. Letělo to pomalu, stejně rychle, ale každej trochu jinak. Asi 50 kusů. Nevím co to mohlo bejt, na nic co znám mi to nesedí, pak jsem měl trochu strach," přidal se Oldřich Štěpanovský.
Událost zachytila také kamera na stanici Evropské bolidové sítě ve Frýdlantu v areálu Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant v čase od 4:46:18 do 4:47:03 SEČ.
"Přišlo nám hodně hlášení o pozorování jevu dnes ráno ve 4:45, který vypadal podobně jako bolid (jasný meteor), ale od něho se odlišoval především délkou úkazu (minutu a půl) a také jinou charakteristikou výrazných stop. Skutečně se nejednalo o bolid, resp. přírodní úkaz, ale o technickou záležitost. Svědci pozorovali zánik umělého tělesa v atmosféře. Původní odhady ukazovaly na jednu z družic sítě Starlink - Starlink 1834 - která byla na oběžnou dráhu vypuštěna v roce 2020. Po kontrole snímků z Evropské bolidové sítě a videí, tedy podle polohy jevu na nich a také času a jasnosti jevu uzavíráme: jednalo se o rozpad rakety Falcon 9 R/B v atmosféře. Rozpady obou těles byly totiž předpovězeny s velmi podobným časovým odhadem," uvádí na svém Facebookovém profilu Astronomický ústav Akademie věd ČR.
Na videu je podle něho část zániku rakety Falcon 9 R/B a její rozpad v atmosféře nad Evropou 19. 2. 2025 ráno, jak ho zaznamenala kamera na stanici Evropské bolidové sítě ve Frýdlantu na severu Čech v čase od 4:46:18 do 4:47:03 SEČ. Ke konci záznamu jev postupně opustí zorné pole kamery.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Nejde o zánik družice Starlink, ale o druhý stupeň nosné rakety Falcon 9. Ten byl využit pro úspěšné vypuštění družic Starlink 2. února 2025, ale následně selhalo jeho řízené navedení do zemské atmosféry. K jeho zániku tak nedošlo nad Tichým oceánem již 2. února, ale až nyní nad Evropu.