Doslova v boj o holý život se může u žab a dalších obojživelníků proměnit cesta za rozmnožováním. Po zimě se probouzejí a přesouvají k tůním, potokům a rybníkům. Jejich pouť často vede přes rušné silnice, kde nezřídka hynou pod koly automobilů. Liberecký kraj k tomu není lhostejný, a opět žádá Ministerstvo životního prostředí o poskytnutí dotace na jejich bezpečný transfer.
„Jedná se o dlouhodobý projekt, jehož cílem je zachránit obojživelníky, kteří cestují přes rušné silnice v našem regionu za rozmnožováním. Liberecký kraj zajišťuje šest kritických úseků dočasnými zábranami s nádobami, z nichž se žáby a čolci i několikrát denně přes silnice přenášejí,“ uvedl Jiří Klápště (Spolu), náměstek pro resort životního prostředí a zemědělství.
Letos bude kraj žádat do programu Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny Ministerstva životního prostředí. Výzva pro podání žádostí do tohoto programu končí 27. února 2025.
Transfer obojživelníků zahrnuje nejprve instalaci zábran, jejich následné odstranění a odchyt jedinců do zemních pastí. Obvykle dvakrát denně jsou obojživelníci přenášeni k místům rozmnožování. „Tato opatření se uskutečňují především v lokalitách, kde v minulých letech docházelo k výraznému střetu mezi migrujícími obojživelníky a silniční dopravou během jejich jarního tahu,“ říká tiskový mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
„Pro transfery kraj vybral úseky silnic spravované Krajskou správou silnic Libereckého kraje nebo Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky, kde docházelo k vysoké úmrtnosti obojživelníků, jako jsou žáby a čolci. Drtivá většina z těchto druhů je přitom zvláště chráněná,“ dodává FilipTrdla. Na transfery obojživelníků bude v tomto roce vynaloženo 266.228 tisíc korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám