Aktuálně

Pohyb objektů v okolí dolu Turów začnou sledovat speciální sklonoměry

Autoři | Foto Liberecký kraj

Hned na několika místech v okolí dolu Turów odborníci instalují speciální tříosé sklonoměry. Ty budou monitorovat, zda nedochází v okolí dolu k pohybům domů. Sklonoměry se objeví na domech v Oldřichově na Hranicích, Václavících a Heřmanicích. Kraj instalace vyjde na více než 653 tisíc korun, sklonoměry pak budou na domech deset let a jejich servis, monitoring a vyhodnocení ročně vyjde na dalších necelých 170 tisíc.

Projekt je financován z Fondu Turów. „Cílem projektu je zajistit bezpečnost obyvatel a ochránit jejich majetek v oblastech nejvíce ohrožených potenciálním posunem terénu,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Klápště (SPOLU).

Zájem o instalaci sklonoměrů měly ve výběrovém řízení čtyři společnosti, Hodnotící komise jako nejvýhodnější vybrala v listopadu loňského roku nabídku sdružení pražských společností INSET a GeoTec-GS vystupujících pod názvem I.G. monitoring Turow.

Místa, kde budou sklonoměry umístěny

Na osmnácti budovách pak bude nainstalováno 36 sklonoměrů. První část instalace proběhla ve čtvrtek. „Firma je umístila například do kaple Panny Marie Pomocné v Uhelné či do budovy Mateřské školy Sluníčko ve Václavicích. Již od minulého týdne jsou sklonoměry instalovány také v kulturním domě v Heřmanicích. Chystáme je osadit také v hasičské zbrojnici v Hrádku nad Nisou a do několika soukromých budov,“ dodal náměstek.

Všechny sklonoměry by pak měly být nainstalovány do pondělí 3. března. „Samotný monitoring začne až poté. Podle smlouvy to musí být nejpozději od 3. dubna letošního roku,“ podotkl Klápště.

„Zvolené místo je odvislé od konstrukce stavby, jejího stavu a řešíme také, zda je objekt zateplený, či nikoli. Instalace probíhá upevněním náklonoměru za pomocí šroubu a kovové hmoždinky ke konstrukci."

Petr Karlín, GeoTec-GS

Před instalací sklonoměrů v jednotlivých objektech nejprve firma domy nafotila a poté vytipovala vhodná místa k umístění měřících zařízení. „Zvolené místo je odvislé od konstrukce stavby, jejího stavu a řešíme také, zda je objekt zateplený, či nikoli. Instalace probíhá upevněním náklonoměru za pomocí šroubu a kovové hmoždinky ke konstrukci,“ vysvětlil vedoucí pracoviště Geotechnický monitoring firmy GeoTec-GS Petr Karlín.

Instalovaná zařízení měří náklon ve více osách a umožňují tak sledovat případnou změnu na sledovaných objektech. „Laicky řečeno budeme sledovat změny od vodorovné roviny, která je ovlivňována založením objektu a jeho podložím,“ doplnil Vladimír Chmelík, ředitel Divize měřicích systémů ze společnosti INSET.

Měření podle něj probíhá automaticky několikrát denně, naměřená data jsou průběžně přenášena na server, kde dochází k zobrazení rozdílů od takzvaného nulového měření, které se rovná hodnotám naměřeným bezprostředně po instalaci zařízení. „Tyto případně zachycené rozdíly lze následně srovnávat společně s dalšími okolními objekty. Naměřené hodnoty budou posouzeny odborníky v oblasti diagnostiky staveb,“ řekl.

INSET bude monitoring provádět po dobu deseti let a dílčí výsledky budou součástí měsíčních reportů, kdy první celkové vyhodnocení bude formou roční zprávy. „Do ní budou zapracována i další měření, a to kupříkladu měření od státního podniku DIAMO,“ doplnil Chmelík.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky liberecký kraj, turow, sklonoměry, pohyb, důl

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.