Aktuálně

Budeme spát o hodinu méně, ze soboty na neděli přecházíme na letní čas

Autoři | Foto pixabay.com

V neděli si opět budeme muset přetáčet čas na hodinkách. V noci ze soboty 29. na neděli 30. března se posune čas o hodinu vpřed. Změna času se uskuteční mezi druhou a třetí hodinou v noci.

V neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou o 60 minut vpřed, noc tak bude o hodinu kratší. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců, do 26. října. Přechod na letní čas může mít pro některé jedince negativní dopady, jako je narušení biorytmu a únavu.

Podle studie odborníků z University of Colorado přináší jarní změna času výrazný nárůst spánkové deprivace. „Podle italských odborníků z několika univerzit může mít únava na řidiče vliv jako 0,5 promile alkoholu v krvi," řekl dopravní expert z Platformy VIZE 0 Roman Budský s tím, že řidiči si vliv únavy na řízení často neuvědomují." „Na začátku týdne po změně času se na silnicích potkává množství nedospalých, podrážděných lidí, jejichž schopnost vzájemné tolerance klesá," uvedl Budský. Doplnil, že nejohroženější jsou mladí řidiči, senioři, profesionální řidiči a lidé pracující na směny.

V železniční dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky získají hodinu zpoždění. Z vlaků Českých drah se v noci na neděli zpozdí 11 dálkových spojů. Počítat s tím musí cestující u spojů na trase Mnichov - Varšava, Bánovce nad Ondavou - Praha, Štýrský Hradec - Berlín, Curych - Praha, Břeclav - Budapešť a z Prahy do Brna. Změna času se dotkne také linky Baltic express, která vyjede z Polska mimořádně o hodinu dříve, ale v Česku pojede už podle letního času, tedy bez zpoždění.

Z dat amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu za posledních 21 let podle Budského plyne, že v pondělí po přechodu na letní čas počet smrtelných nehod vzrostl přibližně o sedm procent ve srovnání s průměrem. Podobný trend podle něj potvrzují i data z Kanady nebo Británie. „V Česku bylo loni podle dat policie dopravních nehod v pondělí 1. dubna po změně času oproti jiným pondělkům naopak méně, nicméně v tento den měli lidé volno, protože bylo Velikonoční pondělí," dodává Budský.

Podle některých dalších odborníků má střídání času negativní vliv i na zdraví a psychiku lidí a neplní svůj původní účel, tedy úsporu energií. Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení tohoto střídání, ale členské státy se nedohodly, který čas bude platit trvale. Česká vláda tak v září 2021 schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v následujích pěti letech.

 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky letní čas

Komentáře

Ivan Krahula

Pokud má změna času tak devastující účinky, je nutné okamžitě zakázat směnnou a noční práci.

Neděle, 30. března 2025, 08:53Odpovědět

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.