Na jaře příštího roku má začít kompletní přestavba libereckého skateparku, který sportujícím slouží v současné podobě už od roku 1998. Staré překážky z plechu a dřeva a hrubý asfaltový povrch nahradí celobetonový monolitický skatepark, který je šetrnější pro sportovce a náklady na jeho údržbu a úpravu jsou výrazně nižší. V areálu také přibydou místa pro sezení a odpočinek, zmizí plot oddělující skatepark od cyklostezky a vznikne i veřejná toaleta, která v lokalitě citelně chybí. Hotový by měl být skatepark v nové podobě na podzim příštího roku.
„Skatepark v Liberci v blízkosti základní školy v Barvířské ulici byl postaven v roce 1998 a podmínky, které nabízí, už neodpovídají současným potřebám. Překážky z plechu a dřeva chceme vyměnit za moderní celobetonový skatepark. Ostatně jedná se o třetí nejnavštěvovanější sportoviště v Liberci,“ popisuje náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška (Piráti). Sportující podle něj s radostí přivítají, že ze skateparku zmizí hrubý asfaltový povrch. „Říká se mu struhadlo a je to proto, že opravdu trestá každou chybu sportovce odřeninami,“ dodává. Nový celobetonový monolitický skatepark bude podle něj bezpečnější, méně hlučný a zároveň v něm budou výrazně nižší náklady na údržbu a úpravy.
Liberec si u skateparku vůbec poprvé vyzkouší veřejnou zakázku zadávanou metodou design & build. „Ta znamená, že vybraný dodavatel zajistí kompletní proces od projektové přípravy a inženýringu, tedy zajištění veškerých nezbytných povolení pro realizaci stavby, až po realizaci stavby a kolaudaci díla včetně zajištění záruky a provozní dokumentace,“ vysvětluje mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.
Stavební práce budou spočívat zejména v demontování a odstranění překážek stávajícího skateparku, včetně odstranění asfaltového povrchu a výstavby nového monolitického betonového skateparku.
Na koncepci budoucí podoby skateparku spolupracovalo město Liberec se skateboardovou komunitou, aby mohlo v maximální míře reflektovat jejich požadavky a návrhy. „Celý skatepark bude pomyslně rozdělen do jednotlivých zón podle funkčnosti využití překážek tak, aby si zde našly to své všechny kategorie, ať už výkonnostní, tak stylové. Nebo třeba začátečníci. Vedle jízdy na skateboardu, kole BMX, bruslích či koloběžce bude areál disponovat plochami určenými pro odpočinek a neformální aktivity. Návrh od studia U/U architekti počítá s odstraněním oplocení směrem k řece Nise tak, aby se areál otevřel široké veřejnosti,“ dodává Hruška.
Jedna ze zón, do kterých bude nový skatepark rozdělen, má být například streetová. Bude imitovat prostředí ulice a sportující tam najdou překážky, zábradlí, schody a rampy. Zároveň milovníci adrenalinu ocení pool neboli jakýsi bazén, který mohou znát ze skatových videí z Kalifornie a který bude určen milovníkům vzdušných kousků.
Součástí nového skateparku má být také veřejná toaleta, která v této části města v současnosti velmi chybí.
„Plánujeme také dostatek posezení, malou tribunu a vyhlídkovou terasu na střeše zázemí pro návštěvníky. Skatepark bude osvětlený, aby lidé mohli jezdit i ve večerních hodinách nebo období, kdy se brzy stmívá. V zadní části areálu vznikne nová graffiti stěna,“ doplňuje náměstek primátora.
Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 23 595 000 korun s DPH. „Hodnocení zakázky by mělo proběhnout v červnu až červenci 2025 a stavba samotného skateparku by měla začít na jaře 2026. Skončit by poté měla na podzim téhož roku,“ uzavírá náměstek Jan Hruška.
Vstup do skateparku bude i po modernizaci zdarma.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám