Aktuálně

Jablonec otevřel pod bazénem nový bikepark, dostal jméno Čilák více...

Banální ťukanec na parkovišti bude mít dohru. Žena nadýchala přes tři promile více...

U liberecké nemocnice vzniká nová zastávka autobusu MHD, hotová bude v říjnu více...

Liberec bude hledat projektanta pro lanovku na Ještěd, počítá s mezistanicí více...

Noční požár ve Vratislavicích. Hasiči přímo na místě museli resuscitovat člověka více...

Je Den linky 155. Operátoři liberecké záchranky na ní loni přijali 80 460 hovorů

Autoři | Foto ZZS LK

Dvakrát za minutu vyjíždí v průměru z některé ze základen zdravotnických záchranných služeb v České republice sanitní vůz na pomoc pacientům. Na počátku takového výjezdu je téměř vždy volání na tísňovou linku 155. A právě Den linky 155, který připadá na symbolické datum 15. 5., je tradiční oslavou práce těch, kteří oblékají záchranářské uniformy, ale také ochoty a odvahy všech, kteří toto číslo vytočí. Záchranná služba Libereckého kraje (ZZS LK) na tísňové lince 155 přijala loni 80 460 hovorů a k ošetření díky tomu převzala 51 704 pacientů.

„Dnes je náš den, den linky 155 a proto se hodí trocha statistiky,“ píše na webu ZZS LK její mluvčí Michael Georgiev. Operátoři krajské záchranky loni přijali na lince 155 na 80 460 hovorů, 8 205 jich převzali z linky 112. A uskutečnili 74 153 odchozích hovorů, když volali oznamovatelům zpátky. „A co z toho bylo? 66 076 výjezdů, 760 zásahů našich leteckých posádek a 51 704 ošetřených pacientů. A my slavíme všechny příběhy s dobrým koncem,“ říká Georgiev.

Vedle pro veřejnost takřka „neviditelné“ práce dispečerů zdravotnických operačních středisek, péče poskytované posádkami na místě i personálem nemocnic hraje podle něj zásadní úlohu v celém řetězci přežití veřejnost. „Všímavost, pohotové vytočení tísňové linky a postup podle instrukcí operátora často rozhodují o záchraně pacientů v akutních stavech,“ podotýká mluvčí ZZS LK.

V případě zdravotních komplikací mají volající na tísňovou linku jistotu, že se po vytočení čísla 155 spojí v řádu sekund s profesionálním zdravotníkem, který je vyslechne, udělí potřebné rady, a v případě nutnosti vyšle na pomoc i posádku záchranné služby.

Volat mohou lidé v případě nouze i na linku 112. Pomocí ní se dovolají pomoci záchranářů ve všech členských státech EU. Je dostupná jak z pevných linek, tak z mobilních telefonů. Je zdarma na celém území EU. Umožňuje určení polohy volajícího.

Linka 112 je určena pro jakéhokoliv člověka, který se na území Evropské unie a některých dalších států ocitne v nouzové situaci a potřebuje urgentní pomoc záchranných či bezpečnostních složek (hasiči, policie, zdravotníci).

Linku 112 můžete využít, i když nehovoříte česky, díky operátorům, kteří hovoří různými jazyky. Můžete volat z jakéhokoliv telefonu, i když nemáte kredit nebo SIM kartu nebo je v daném místě omezený signál.

Pokud ale člověk volá z ČR a řeší jen zdravotní obtíže, je vždy lepší volat přímo na bezplatnou linku záchranné služby 155.

Jak správně postupovat při pomoci druhým a volání na linku 155?

- Na prvním místě je bezpečnost samotných zachránců. Než začneme komukoliv pomáhat, vždy je důležité se na pár sekund zastavit a zamyslet se, jestli nám nehrozí nějaké nebezpečí.

- Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, když si nejste jistí, zda danou situaci zvládnete vlastními silami. Ne každé volání musí nutně skončit výjezdem záchranné služby, ale třeba „jen“ užitečnou radou.

- Pokud se rozhodnete zavolat o pomoc v případě ohrožení zdraví, vždy vytočte přímo tísňovou linku 155. Případně využijte bezplatnou aplikaci Záchranka.

- Nejdůležitější informací, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa – tedy místo, kde se nacházíte. Voláte-li na záchrannou službu prostřednictvím aplikace Záchranka, je informace o poloze předána automaticky. Informaci o poloze mohou předat při volání na tísňovou linku i moderní chytré telefony.

- Pak přenechejte iniciativu na operátorovi – odpovídejte na otázky, nechte se vést a nikdy nezavěšujte jako první.

- Nemusíte mít strach, protože i laika dokážou profesionálové na tísňové lince navést k poskytnutí účinné první pomoci. Není to nic těžkého, díky jejich radám zvládne pomoci opravdu každý a nakonec zjistíte, že k záchraně života nepotřebujete víc než svoje dvě ruce.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky záchrana, život, ZZS LK, záchranka, linka 155, tísňová

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.