Do volné přírody ve francouzské oblasti Grand Causses byl včera vypuštěn mladý orlosup bradatý, kterého adoptoval a odchoval chovný pár orlosupů v liberecké zoologické zahradě. Mládě přitom do Liberce převezli chovatelé ze ZOO Ostrava, kde se o ně jeho rodiče nedokázali postarat. Teď už se mladý orlosup seznamuje s volnou přírodou Francie.
Libereckému páru orlosupů bradatých se letos nepodařilo odchovat vlastní mládě, jejich bohaté zkušenosti s rodičovstvím je ale předurčili k záchraně orlosupího mláděte z ostravské zoo, o které se jeho biologičtí rodiče nebyli schopni postarat. Samec i samice z liberecké zoo mládě, které k nim doputovalo začátkem dubna, okamžitě přijali a vzorně se o ně starali.
Pátek, 4. dubna 2025, 13:55
Páru orlosupů bradatých z liberecké zoo se letos nepodařilo odchovat vlastní mládě, přesto mají jedno v péči. Jejich bohaté zkušenosti s rodičovstvím je totiž předurčili k záchraně orlusupího mláděte z ostravské zoo, o které se jeho biologičtí...
Ve středu 28. května bylo už vzrostlé mládě, schopné samostatného života, díky záchrannému programu vypuštěno do volné přírody evropských velehor.
„Mladý orlosup byl místními ochránci v Grand Causses vynesen do předem připraveného hnízda v transportní bedně a nyní už se seznamuje s volnou přírodou, která se stane jeho novým domovem. Držíme mu palce a přejeme dlouhý a svobodný život ve volnosti,“ říká mluvčí Zoo Liberec Barbara Tesařová.
Orlosup bradatý se vyskytuje už jen na několika horských místech Evropy, střední Asie a Afriky. Obývá zde nadmořské výšky do 4000 metrů, v zimních měsících sestupuje do 500–800 metrů. Tento pták je vázaný na ty nejméně přístupné strmé skalní stěny, ale lze ho zahlédnout, jak plachtí i nad svahy a údolími.
„Jedná se o velikého a mohutného dravce, který dosahuje délky těla až 115 cm, rozpětí křídel 280 cm a může vážit do 7 kg. Oblast hrudníku a břicha je zbarvena do tmavě oranžové barvy. Zbarvení je způsobeno třením neboli popelením o vápenaté skály obsahující oxid železitý. Svůj druhový název získal díky černému vousu na hlavě,“ vysvětluje mluvčí zoo.
Orlosupi vytváří páry na celý život. „Zoo Liberec chová orlosupy bradaté od roku 1993. Jsme také aktivně zapojeni do projektu repatriace orlosupa. S chovným párem Pištou a Boženou se podařilo úspěšně odchovat 18 mláďat. Část z nich byla vypuštěna zpět do přírody, a to ve spolupráci s institucemi v Alpách ve Francii, Itálii, Rakousku, Švýcarsku a Španělsku. Teď bylo do volné přírody francouzských velehor vypuštěno i toto adoptované mládě,“ uzavírá Tesařová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
V ZOO Liberec jsou fakt borci s neuvěřitelnou trpělivostí! Ať se daří! :-)