St 26. 8. 2026Luděk
Společnost

V Jabloneckých Pasekách v noci vyhořela roubenka. Náročný zásah komplikoval sníh

Martina Petrášková3 minuty čtení4. 1. 2026, 10:05
V Jabloneckých Pasekách v noci vyhořela roubenka. Náročný zásah komplikoval sníh
V Jabloneckých Pasekách v noci vyhořela roubenka. Náročný zásah komplikoval sníh · Foto: HZS LK

Šest hasičských jednotek zasahovalo dnes nad ránem u požáru roubenky v Jablonci nad Nisou – Pasekách. Požár byl na operační středisko nahlášen 12 minut po půlnoci a nevyžádal si žádné oběti. Muž, který v objektu bydlel, byl v době příjezdu hasičů už mimo roubenku, byl ale záchranáři převezen do nemocnice. Zásah hasičů komplikovalo množství sněhu, které v předchozích dnech napadlo a hasiči si tak k uvolnění cesty k roubence museli povolat sypač jabloneckých technických služeb.

„Požár nízké budovy byl na tísňovou linku nahlášen dnes v 0:12 hodin. Do části obce Jablonecké Paseky vyjeli profesionální hasiči z centrální hasičské stanice Jablonec nad Nisou spolu s dobrovolnými jednotkami z okolí. Při příjezdu na místo události zde našli jednu osobu, která se nacházela mimo objekt. Hasiči jí na místě poskytli první předlékařskou pomoc a následně ji předali do péče Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje,“ uvádí zastupující tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Petra Knížková.

Hasiči na likvidaci požáru nasadili 3 proudy C. „Z důvodu bezpečnosti zasahujících probíhal zásah vnější cestou,“ podotýká Knížková.

Velitel zásahu si podle ní místo události rozdělil na dva úseky. „Jeden úsek zabezpečoval dopravu vody z hydrantu na požářiště, druhý úsek prováděl hasební zásah. Požár se podařilo lokalizovat, tedy dostat pod kontrolu, aby se dál nešířil, ve 2:28. Následně hasiči dohašovali skrytá ohniska a rozebírali střešní konstrukci. Na odvětrání objektu nasadili přetlakovou ventilaci,“ dodává.

Hasičům bylo během tohoto náročného a dlouhotrvajícího zásahu ve spolupráci s městem Jablonec nad Nisou zajištěno pití a jídlo. 

Zásah komplikovaly přívaly sněhu

Celý zásah komplikovala špatně sjízdná příjezdová komunikace. „Hasiči se sice na místo události dostali a okamžitě zahájili potřebné kroky, ale proto, aby byla zajištěna bezpečnost při dovozu vody a aby se po zásahu z místa s těžkou technikou vůbec dostali, povolal velitel zásahu na místo sypač Technických služeb města Jablonec nad Nisou,“ vysvětluje zastupující mluvčí hasičů.

V souvislosti s požárem byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. „Po čtvrté hodině ranní docházelo k postupné redukci sil a prostředků na místě zásahu a stupeň požárního poplachu byl snížen na první. Likvidace požáru byla nahlášena v 5:04. Na dohlídku na místě zůstává do nedělních 12 hodin místní jednotka dobrovolných hasičů Jablonec nad Nisou – Paseky. Příčina vzniku požáru a výše škody je předmětem vyšetřování,“ dodává Knížková.

Požár roubenky pomáhaly vedle profesionálních hasičů z Jablonce likvidovat i dobrovolné jednotky z Jabloneckých Pasek, Kokonína a Proseče nad Nisou a také ze Smržovky a Lučan nad Nisou.  

Aby zůstala jablonecká stanice profesionálních hasičů po dobu zásahu akceschopná, byli na tu dobu do Jablonce vysláni hasiči z Liberce.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Vážné nehodě unikl jen těsně. Autu spadl do cesty vzrostlý stromKrimi

Vážné nehodě unikl jen těsně. Autu spadl do cesty vzrostlý strom

K dopravní nehodě došlo v sobotu kolem půlnoci mezi Srním a Českou Lípou. Řidič superbu tam narazil do vzrostlého stromu, který mu spadl přímo před auto.

Skoro polovina zraněných dětí v autě. Proč mama taxi není řešení a co funguje?Doprava

Skoro polovina zraněných dětí v autě. Proč mama taxi není řešení a co funguje?

Kampaň Markéta se Zebrou míří na Českou televizi. Data za posledních šest let ukazují nepříjemnou pravdu: téměř polovina dětí zraněných v silničním provozu seděla v autě jako spolucestující. Přivézt dítě ke škole autem tedy zdaleka neznamená přivézt ho bezpečně.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook