Aktuálně

Policie pátrala po 25letém muži ze Smržovky. Díky veřejnosti se ho podařilo vypátrat více...

V katastru Višňové byly nalezeny kosterní pozůstatky člověka. Policie nařídila soudní pitvu více...

Liberec vybral projektanty pro výstavbu na tzv. Papíráku, zaplatí přes 50 milionů více...

Výluky vlaků na Frýdlantsku kvůli kácení stromů v okolí tratí pokračují více...

Z jara zpátky do zimy. Po slunečném začátku týdne dorazí ochlazení více...

Jablonec zmodernizuje svůj varovný a informační systém. Nově zvládne i blackout více...

Skvělá zpráva z Jizerskohorských bučin: v tamních vodách se daří rakům

Autoři | Foto AOPK ČR

Rakům se pod Jizerskohorskými bučinami daří. Ukázal to výlov vodní nádrže na Pustém potoce u Raspenavy, který byl nutný kvůli opravě hráze. Z nádrže, která vznikla teprve před 12 lety, bylo během něj vyloveno téměř 400 raků. Nový domov našli v nedalekém Šolcově rybníku.

Výlov vodní nádrže na Pustém potoce u Raspenavy proběhl začátkem března a zajišťovaly ho Lesy ČR, Lesní správa Frýdlant. Protože se ale vědělo, že nádrž je biotopem chráněných raků, provedla Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR záchranný transfer. „Příjemným překvapením bylo odlovení a transport téměř 400 raků. Jak samců, samic, i těch s vajíčky, tak i mladých raků. Novým domovem se jim stal nedaleký Šolcův rybník,“ uvádí AOPK ČR.  

Vodní nádrž na Pustém potoce byla po dvou letech prací dokončena v roce 2014 a byla finančně podpořena z Operačního programu životní prostředí. „Jak je vidět i na populaci raků, jednalo se o zdařilý projekt a tato vodní plocha se stala významným mokřadním biotopem na úpatí Jizerek,“ dodává AOPK ČR.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky příroda, ochrana, rak, Jizerskohorské bučiny, Jizerské hory, Raspenava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.